Твърденията, че големите инвестиции се бявят заради процедури по околна среда са абсолютно неверни. Това заяви пред БНР Тома Белев, съпредседател на политическа партия "Зелено движение“.
"Те се забавят заради некачественото проектиране и неспазване на закони".
Той коментира наложено президентското вето върху бързата писта в промените по Закона за инвестициите и пренебрегването на оценката върху околната среда.
"Измененията в Закона за околната среда не са най-опасните".
Белев е притеснен от разпореждането със собствеността на публичните държавните предприятия.
"В закона е записано, че по искане на инвеститор, без търг и конкурс, му се предоставя такава собственост. Ако е инвеститор от клас А, тя му се предоставя на данъчна оценка.
Това са едни големи подаръци, основно в държавни гори, земеделски земи и такива около големите инфраструктурни обекти, каквито са мини "Марица Изток". Желанието е да се случи веднага, за да бъдат лесно заграбени тези имоти.
На второ място са скандалните изменения на Закона за околната среда. Те са в нарушение на директивата за ОВОС, но това явно не интесува вносителите. Всичко се прикрива с идеята за бързина. Но проблем с бързината няма".
Тома Белев напомни, че още при откриването магистрала "Струма", бившата "Люлин", през 2011 г. природозащитниците са посочили, че там е извършено некачествено строителство.
"Това днес се установява от експертите. Интерсно е какво са правили през тези 13 години фирмите, които са поддържали магистралата. Те не са забелязали, че не работят отводнителните системи. АПИ трябва да направи сериозна проверка".
В рамките на коалицията ПП-ДБ имаше много различни мнения по ключови въпроси за развитието на България, обясни още съпредседателят на "Зелено движение".
"Взимаха се решения, които не отговарят на това, което сме декларирали в предизборната програма".
Той коментира скандала с подписването на документа за излизане на Кирил Петков от сдружението "Да запазим Корал", по който се активизира и прокуратурата.
"Този казус няма да окаже влияние върху предизборната кампания.
Важно е да се знае, че срещу гражданските организации в България се води голяма война. И ГЕРБ, и ДПС имат трайна политика за неглижиране и намаляване на влиянието на гражданското участие.
Добре е, че в България все още има партии, които разчитат на такова. В противен случай ще останат само няколко боричкащи се лидери".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.