Бъдещето е на тези професии, които доставят такова удовлетворение на хората, че да са готови да си плащат да ги упражняват.
Казват, че академичната общност има свободата да си избере които 18 часа от денонощието си поиска за да си върши ангажиментите.
С тези думи между бъдещето и настоящето започна гостуването в БНР-Радио София доц. Тодор Ялъмов, зам-декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски".
Но за да не работиш, тоест, за да стигнеш до положението да печелиш от това, което обичаш да вършиш, трябва да учиш това, което ти е приятно, а не което е модерно или родителите са те накарали, категоричен е доц. Ялъмов.
Той прогнозира, че благодарение на иновациите, автоматизацията, роботиката и технологичните новости, човек ще има повече време да се занимава с това, което определи за свой приоритет и му е интересно.
"Предприемачеството се променя. Все повече и повече наетите хора трябва да бъдат и предприемачи, не само собствениците и основателите на компаниите. И сега има фирми – например български банки и IT компании, имат вътрешни обучения и стимули за предприемачи – допълни Ялъмов. – В много случаи, ако имаш идеи, по-лесно е да ги реализираш, ако не си автономен, а си в добра среда – компания или университет. В Стопанския факултет учат студенти от около 20 страни. И те виждат, че в България вече можеш да научиш повече отколкото в чужбина."
Младите хора трябва да остават у нас да бъдат студенти не защото тук образованието е безплатно, а защото е по-добро, изтъкна зам.-деканът на Стопанския факултет. И добави, че принципно Агенцията за инвестиции трябва да се грижи и за българските инвестиции в чужбина, не само за привличане към България.
Тази седмица Факултетът открива нова аудитория (▲) - зала 420 „Акад. Никола Попов“ - „последното бижу в залите“.
Сградата на СтФ е била общежитие и помещенията са сравнително малки, затова всяка инвестиция и всяко подобрение прави средата на студентите и преподавателите по-красива, приятна и функционална.
"Важно е как изглежда факултетът и околното пространство. В Австрия, Германия, Нидерландия самите сгради в кампусите стават архитектурни събития – отбеляза доц. Ялъмов. – Все повече български компании се проявяват като социално отговорни. Добре е когато средата е привлекателна за студентите.
Въобще, ако градът става добро зелено, чисто, устойчиво място за живот и движение, тогава и работата, и ученето ще стават по-успешни."
Чуйте разговора на Лили Големинова.