Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ходещо" оръжие на бъдещето

| Репортаж
Снимка: Добромир Видев

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дистанционните оръжия вече навлизат в тестова фаза в редица армии. През май, подобният на куче-робот дрон, но със закачена системи за стрелково оръжие, започна своите тестове сред военните от Командването за специални операции на Корпуса на морската пехота на САЩ. Американските военни даже имали две такива стрелкови системи, които даже работели с изкуствен интелект. Така "ходещото" оръжие можело да проследява хора, безпилотни самолети, опасни коли. А оператор може дистанционно да го командва или ИИ да взема самостоятелно решение. От компанията даже пуснали видео в социалните мрежи. 

Интернет справката показва, че още от миналата година на румънско изложение за оръжия същата американска компания е представила на потенциални купувачи робота. А преди три месеца стана ясно, че и Китай е започнал да прави подобни опити. Като студенти от Университета за наука и технологии в Нанджин са сложили 7,62-милиметрова картечница на гърба на куче-робот. А при стрелба на 100 метра отклонението е било 5 см. 

И в България студентът по индустриални технологии от Техническия университет - Калин Крумов - се е сетил, че може да модифицира подобна системаЗа нея той разказва докато демонстрира способностите на друго подобно робокуче по време на Софийския фестивал на науката. Системата на Калин ползва за основа пак робокуче, но на нея не е закачил оръжие, а копие на еърсофт система.

Калин Крумов и доц. Радослав Милчев

Калин Крумов и доцент Радослав Милчев, зам.-декан на Факултета по индустриални технологии в Техническия университет, ръководител на лабораторията по ИИ на София Тех парк, наблягат на това, че разработката им е чисто изследователска и не е насочена към това ИИ да стреля с оръжие от дистанционно куче-робот. А е свързана с възможността на ИИ да бъде обучен да бъде етично използван. 

Публикации свидетелстват, че Космическите сили на САЩ искат да използват подобни охранители на ракетните площадки на "Кейп Канаверал". Това е същата американска фирма, която е показала и на военните творението си. Засега доцент Радослав Милчев се надява с разработката си Калин да стане докторант в Техническия университет.

Репортаж на Добромир Видев в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна