Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Норвегия, Испания и Ирландия ще признаят държавата Палестина

Пропалестинска демонстрация в Барселона, 20 януари 2024 г.
Снимка: БТА

Норвегия, Испания и Ирландия обявиха, че на 28 май ще признаят държавата Палестина. В отговор израелското външно министерство заяви, че е наредило незабавно отзоваване на своите посланиците в Норвегия и Ирландия. Още по темата чуйте от Весела Владкова.

Норвегия настоява палестинската държава да спазва международното право в международно признати граници от 1967 г., постигнати в споразумението за примирие от 1949 г., и с Ерусалим като споделена столица. Премиерът Йонас Гар Стьоре заяви, че палестинският народ има "фундаменталното право на самоопределение."

"Не може да има мир в Близкия изток без палестинците и израелците да имат свои държави. Не може да има решение с две държави без палестинска държава".

И за Ирландия решението за две държави е "единственият надежден път" за мир.

"Палестинският народ има право на самоопределение, мир, достойнство и държавност. Крайно време е Палестина да заеме своето място сред нациите по света", заяви външният министър Майкъл Мартин. А испанският премиер Педро Санчес обобщи причините за признаването на Палестина с три думи: мир, справедливост и последователност.

Израел реагира незабавно на решението на трите западни държави и отзовава "за консултации" посланиците си от Ирландия и Норвегия. Външният министър Израел Кац заяви, че днешното решение изпраща послание към палестинците и света: "тероризмът се отплаща".

Реакция дойде и от палестинското ислямистко движение "Хамас", което определи признаването на палестинска държава като важен етап към създаването на палестинска държава със столица Ерусалим". Организацията за освобождение на Палестина (ООП) го нарече "исторически момент".

Премиерите на Норвегия, Ирландия и Испания заявиха, че се надяват други западни страни да последват примера им. От Вашингтон президентът на Съединените щати Джо Байдън подчерта, че палестинска държава трябва да бъде постигната чрез преговори с участието на Израел, а не чрез едностранно признаване. Тази позиция на най-близкия съюзник на Израел се споделя и от Франция и Германия. "Условията за официално признаване на палестинска държава все още не са изпълнени", коментира френският министър на външните работи Стефан Сежурне.

Около 144 от 193 държави-членки на ООН признават Палестина като държава, включително по-голямата част от глобалния юг, Русия, Китай и Индия. От 27-те членки на ЕС досега само девет страни, основно от бившия социалистически лагер, включително България, са признали независима палестинска държава, както и Швеция и Кипър. Великобритания, Австралия и Малта намекнаха през последните месеци, че скоро биха могли да последват примера им. Не са водени преговори за палестинска държавност след пропадането на последния кръг от преговори преди десетилетие.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна