Не се очакваше на едно ниво да бъдат сложени престъпленията на "Хамас" и отговорът на Израел.
Това каза пред БНР международният анализатор и специалист по Близкия изток Димитър Къцарков във връзка с поисканите от главния прокурор на Международния наказателен съд заповеди за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант за предполагаеми военни престъпления в Ивицата Газа, както и на лидера на "Хамас" Яхиа Синвар, и други двама висши лидери на палестинската групировка - на главнокомандващия на бригадите "Ал Касам" Мохамед Диаб Ибрахим Ал-Маср и на ръководителя на политическото бюро на "Хамас" Исмаил Хания.
"Поставянето в един пакет на Нетаняху и Галант с ръководителите на "Хамас" беше неочаквано и генерира негативна реакция от политическите сили в Израел и от някои от водещите партньори на страната", уточни той и добави, че Израел не е сред държавите, които признават юрисдикцията на МНС.
В предаването ''Нещо повече'' Къцарков коментира и хеликоптерната катастрофа, при която загина президентът на Иран Ебрахим Раиси:
"Започна да се говори в медиите, че хеликоптерът може би е имал технически проблеми, които са в следствие на санкциите срещу държавата. Версията, която се поддържа, е, че е трагичен инцидент, предизвикан от човешка грешка, съчетана с техническа повреда. Да се спекулира за намеса на някакви чужди сили не е обосновано на този етап.
Анализаторът подчерта, че борбата за наследник на Раиси ще е много оспорвана:
"Той беше хардлайнер и беше дълго време спряган и за наследник на духовния водач - аятолах Али Хаменей. ... Смъртта на Ебрахим Раиси и на външния министър Хосейн Амир Абдолахиан ще има сериозни политически последици. ... Отваря се един вакуум във вътрешната политика на Иран, който ще бъде трудно запълнен".
Интервюто на Людмила Железова с Димитър Къцарков можете да чуете от звуковия файл.
Гърция е в готовност да изпрати хуманитарна помощ на пострадалите от размириците в Сирия, заяви външният министър Георгиос Герапетридис. Атина настоява да се запазят правата на християните в страната. Гръцкият външен министър Георгиос Герапетридис изрази подкрепа към патриарха на Антилохия Йоан Десети с искане да се спре преследването на..
168 души поискаха с отворено писмо категорична позиция на България в подкрепа на Украйна и срещу руския терор . Подкрепата расте, като вече са събрани 17 хиляди подписа , посочи пред БНР един от инициаторите - писателят Захари Карабашлиев, като уточни, че подписката вече е затворена. "Ние сме няколко души, които започнахме това. Нямаме този..
Месо, млечни продукти и захар, отгледани в лаборатория, може да бъдат пуснати в продажба в Обединеното кралство за човешка консумация за първи път в рамките на две години, по-рано от очакваното, съобщи Би Би Си. Британската Агенция за хранителни стандарти търси начини да ускори процеса на одобрение за лабораторно отгледани храни. Такива..
"Маратон на София" ще има! Това заяви пред БНР Димитър Петров, общински съветник, член на Комисията по спорт, член на УС на фондация "София-европейска столица на спорта", след като избраният с конкурс организатор - клуб "Лъвско сърце", официално се отказа да го проведе. Събитието е планирано за 12 октомври. От клуба излязоха с позиция..
Изборните книжа от 154 секции от 13 общини в област Благоевград са предадени на Конституционния съд за проверка от вещи лица. В четири от случаите са констатирани отчетени нулеви резултати в протоколите. Във връзка с искането на Конституционния съд по жалбите за резултатите от последните парламентарни избори областният управител на..
Конфронтацията на Русия със САЩ и НАТО ще продължи. Русия ще запази своите амбициозни цели за поддържане на военен паритет със западните държави. Това е записано в оценката на средата за сигурност в приета преди дни от кабинета отбранителна стратегия. Стратегията говори е за прилагане мерки за засилване на гражданската подготовка. Според..
Социалният министър Борислав Гуцанов ще предложи на Министерския съвет да има великденски добавки за пенсионерите. Това обяви той преди участието си в организиран от КТ "Подкрепа" международен форум: "Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните кандидатки за членство в ЕС": "Моето виждане е..
"Голяма част от обществата по света може би не си дават сметка, че делегират изключително много права, симпатии и ръкопляскания на хора, които искат..
Дежурните метеоролози в синоптичната станция на връх Мургаш са били нападнати и пребити в полунощ на 9 март. През прозореца влиза непознат мъж и..
Моят апел към Борисов и премиера Росен Желязков е да поемат такъв ангажимент, че България ще разходва повече за отбрана от държавния бюджет. За..