Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 3500 стигнаха посетителите на някои задачи в кампанията "Животът няма аУтокорект" в мрежата

Д-р Павлина Върбанова: Езиковото поведение на политиците влияе на нас и на подрастващите

"Зрелостниците не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език"

| Интервю
Павлина Върбанова

Нищо неочаквано не установихме в отговорите на младежите в кампанията "Животът няма аУтокорект". Интересно е, че думата "порасна" се пише с "т", думата "заимствам" пишат с "в" в началото. Грешките в пунктуацията са традиционни. Да обърна внимание на правилата за бройната форма, трудно се спазват, а не им обръщаме толкова голяма внимание. 

Това сподели създателят на платформата "Как се пише" Павлина Върбанова в интервю пред БНР.

Тя заедно с Доротея Николова и партньорите им Иван Ланджев и Драгомир Дончев от рекламна агенция обединиха усилия и опит и "се постарахме по различен начин да въздействаме на зрелостниците и да им помогнем в подготовката за матурите". 

А оценката, която поставиха инициаторите на "Животът няма аУтокорект", е 3, но тя е на цялото общество.

"Бихме искали да не обвиняваме младежите и да не им прехвърляме отговорността за резултатите, защото и възрастните имаме отговорност. Знаете как говорят политиците и каква атмосфера създават с езиковото си поведение. Настървеност, агресия, самият тон, който задават със своето речево поведение, влияе на нас и на подрастващите. Какъв пример дават на младите в България политиците?", коментира филологът д-р Павлина Върбанова. 

Тя сподели, че целта на начинанието е да помогнат на зрелостниците с езиковите ресурси. 

"Вместо да дойдат при правописа, правописът "отиде" при тях в социалната мрежа, предпочитана от младежите - Threads. Всеки ден от 50-дневната ни кампания публикувахме по една задача и давахме верния отговор. Насочвахме ги и към допълнителни ресурси в "Как се пише", сподели д-р Върбанова.

Тя е доволна от резултата, защото в някои задачи са се включвали по 3500 души, което е много добре, като се има предвид, че става въпрос за социална мрежа и е свързано с грамотността. 

"Отчитаме като успех кампанията. Забелязахме, че когато в задачата се търси отговор измежду четири предложени думи има много повече участници, отколкото, когато се търси измежду четири изречения. Ето това нежелание да се ангажираме с малко по-сложни задачи е също тревожно за нас. Ако сега не се справят със сложни задачи младежите, как, когато станат тези хора възрастни, ще решават сложни проблеми", коментира създателят на "Как се пише".  

И за голяма радост д-р Върбанова продължава и обеща, че със сигурност ще работят за повишаване на грамотността, не само на младежите, а на всички българи. 

Цялото интервю с д-р Павлина Върбанова чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна