В средата на април Софийската градска прокуратура огласи свои законодателни предложения в отговор на продължаващата тенденция за увеличаване на пътните инциденти, водещи до смърт или тежки травми.
"Трафичните данни биха могли да носят много информация за разкриването на престъпленията. Законът не предвижда възможност съдът да даде разпореждане до мобилните оператори да предоставят информация, когато се касае за престъпления по непредпазливост, независимо колко са тежки и с каква обществена опасност. Искаме това да се промени", обясни пред БНР Иво Илиев, заместник-градски прокурор на София.
Той даде за пример случаят "Семерджиев".
"За установяване на обективната истина трябва да имаме всякакви възможности за разследване. Ако има възможност за изискване на данни, това не означава, че ще е по всяко едно дело. Искаме да се разреши получаването им само при тежки престъпления".
От Софийската градска прокуратура настояват и за задържане до осем месеца при непредумишлено тежко престъпление.
"Грешно интерпретиране е, че едва ли не ще се задържа всеки причинител на катастрофа. Това няма как да стане".
Илиев се мотивира с ограничаването на възможността провинилото се лице да извърши друго престъпление или да напусне страната преди да е приключило разследването.
"Смятаме, че 8-месечният период е достатъчно дълъг, за да може да внесем едно такова дело в съда".
Трябва да има възможност за по-широк диапазон от действия от страна на прокуратурата, посочи той.
"ПТП -тата се разследват бавно заради натоварените вещи лица. Практиката показва, че в двумесечен срок не може да приключи разследването".
Друга искана промяна е за своевременно и принудително взимане на кръвни проби и слюнка за доказване на наркотици и алкохол в кръвта.
"Искаме промени, които ще доведат до положителен ефект по отношение на правосъдието. Това не означава, че ще се задържа всеки и на всеки ще се взима кръв".
Правораздаването трябва да се реформира откъм закони, а не откъм устройство, посочи още Илиев в предаването "Преди всички".
"Трябва да се направи нов Наказателен кодекс, а не нов Закон за съдебната власт".
Това, че се изгражда един лош, черен образ на прокурорите, на магистратите, не мога да си го обясня, заяви той.
"Вероятно има хора, които дискредитират системата, но огромният брой магистрати работят изключително добре".
Разследванията около Нотариуса и Пепи Еврото продължават в прокуратурата, увери Илиев.
"Там се работи наистина интензивно. В някои случаи не е удачно да се дава информация, която да стане публично достояние".
Не ми е известно да има някакво развитие около убийствата на Алексей Петров и на Мартин Божанов – Нотариуса по отношение на това да е установен извършител, посочи заместник-градският прокурор на София.
"По делата се работи активно. Най-малкото е въпрос на имидж и на полицията, а и на прокуратурата, да разкрият извършителя и да повдигнат обвинения. Но като при всяко поръчково убийство, има доста затруднения".
Той посочи, че не му е известно телефоните на Алексей Петров да са разкодирани и да е извлечена информация от тях.
"Искаме съдействие от партньорските служби тези телефони да бъдат отворени, защото могат да дадат някаква насока на разследването. Все още се работи по различни версии".
Илиев обясни, че наблюдаващият прокурор осъществява ръководството и надзора над разследването.
"По тези медийни случаи работят доста активно, като получават информация от МВР почти ежедневно. Работим в координация с тях. Това, че няма резултат не означава, че не се работи по едно дело".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.