Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 350 000 души с двойно гражданство имат право на глас в Турция

Изселниците ни в Турция не разчитат много на предизборната агитация, очаква се висока избирателна активност

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

Около 350 000 души с двойно гражданство имат право на глас в Турция. Няма точна статистика колко от тях ще упражняват вота си на 9 юни за Българско Народно събрание, но очакванията са отново за висока активност. 

В югоизточната ни съседка са разкрити 166 изборни секции, което е най-големият брой в чужбина. В четири от бюрата ще се гласува за Европейски парламент. Според изселнически организации тежест ще имат онези партии, които се обърнат към проблемите на хората в Турция. 

В Турция, също като у нас, се провежда предизборна кампания. Целта е да се привлекат повече гласове за дадена политическа сила и тя да има по-голяма тежест в българския парламент. Използват се различни форми на агитация, включително с плакати и раздаване на листовки. Българските партии обаче все още не знаят как да работят с хората, твърди Рафет Улутюрк, изселник от Родопите и председател на дружеството „Бултюрк“. 

Да агитират в Турция идват представители на различни партии. Срещат се с хората, а те от своя страна очакват политиците да решат проблемите им. От Конфедерацията на изселническите дружества от балканските страни са изготвили списък със 17 въпроса, за които двойните граждани очакват конкретни действия, казва Сабри Мутлу, председател на Конфедерацията. 

По думите му нито един от пристигналите до момента в Турция български политици не е обърнал внимание на тези проблеми. Смята обаче, че точно на тези политици е ролята да убедят хората да гласуват.

Конфедерацията на изселническите дружества е една от организациите в Турция, която работи активно по време на избори. Сабри Мутлу твърди, че тя не посочва за коя партия да гласуват изселниците ни и е далеч от смисъла на понятието предизборна агитация. Но им съдейства в изборния процес - от попълване на документи до осигуряване на превоз до България или изборно бюро в Турция. 

Според Мутлу в подготовката за вота на 9 юни, както и в самото му протичане, не се очакват изненади. Казва, че вече са свикнали с избори, но признава, че хората са уморени.

Изселниците ни в Турция не разчитат много на предизборната агитация. Според представители на техни дружества тежест ще имат партии, които не просто обещават, а вече имат конкретни решения на проблемите им. Както и да завърши кампанията, в югоизточната ни съседка се очаква висока избирателна активност за вота за Народно събрание. 

Председателят на дружеството „Бултюрк“ Рафет Улутюрк прогнозира такава в големите градове като Бурса, Измир и Истанбул, където има концентрация на наши изселници. Той не смята, че тази активност ще е пряк резултат от политическа агитация на място. Затова е любопитен въпросът какво кара хората с двойно гражданство в Турция да гласуват редовно. 

Д-р Вилдане Йозкан от университета Гюмюшхане е изследвала причините, поради които изселниците упражняват правото си на вот. Според нея има поне четири довода те да правят това и един от тях е, че се чувстват незабелязани от повечето политически партии.

Ако трябва да се придържаме към разработения от д-р Вилдане Йозкан поведенчески модел на гласуване в Турция, то на предстоящите избори може да се очакват най-малко 100 000 гласоподаватели.

Според Сабри Мутлу има интерес към вота на 9 юни, но основно сред възрастните избиратели.

Подробности чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна