В Института за изследване на населението и човека при БАН беше представен анализ за спадащата демографска и икономическа жизнеспособност на 75% от общините в България.
Превръща ли се България в демографска пустиня?
В следващото десетилетие България ще се окаже с няколко свръхнаселени центъра за сметка на обезлюдените останали територии, които губят население и ресурси. Обезценени са икономическите им активи. Това сочи анализ на доц. Николай Цеков, специалист по регионална демография в Института за изследване на населението и човека при Българската академия на науките:
Демографските пустини са територии с население под 10 души на квадратен километър и тяхното разрастване у нас е следствие на демографската криза, в която се намира страната. Територията на тези демографски пустини нараства два пъти по-бързо, отколкото темповете на намаляване на българското население.
По думите на доц. Цеков огромни територии в страната вече са изоставени, хората в тях измират постепенно.
За да се тръгне към решаване на проблема, най-напред е необходимо да се събере информация за всички кметства, които са в опасност от пълно обезлюдяване; данни за земеделските им фондове, които могат да се използват; за горските им ресурси; за атрактивността им по отношение на селския туризъм, и развитието на биоферми или минерални ресурси. По този начин ще бъде възможно да се постави някаква основа за икономическо съживяване на засегнатите региони.
Научният секретар на института доц. д-р Стоянка Черкезова обясни какви са причините за миграцията в големите градове.
Подробности чуйте в звуковия файл.