Това мнение изрази пред БНР политологът Христо Панчугов.
Борисов е изправен пред сложен и труден избор - решението дали за пореден път да влезе в някакво съглашение, което води до напрежение в ГЕРБ и отблъсква по-широк кръг избиратели. От друга страна, разпадът в политическите отношения води до нестабилност, изтъкна той.
Относно евентуална подкрепа от БСП политологът смята, че "и подобен тип сглобка не би довел до истинска стабилност и смислен дневен ред". Няма много сценарии, по които Корнелия Нинова може да остане председател, подчерта Панчугов.
ИТН биха могли да намерят с ГЕРБ общи политики, които могат да служат за оправдание. Въпросът е дали имат желание, допълни той.
Ниската избирателна активност постави ДПС за пореден път в ситуация на незаобиколим фактор, отбеляза Панчугов.
"Ситуацията е изключително некомфортна за останалите политически субекти."
Партиите общуват с избирателите си в контролирана среда, а българското общество се умори от подобен тип отношения с политиците си, посочи Христо Панчугов.
ПП-ДБ направи заявката да бъде силна опозиция, но виждайки компанията, в която би била опозиция, това не е по-лесно решение, отколкото да се подкрепи едно управление, сочи анализът на политолога.
По думите му самозатварянето "в някакво племе, което воюва с всички", е част от причините за изборния им резултат.
Относно евентуално включване на президента Румен Радев в партийната надпревара Панчугов коментира, че решението му дали да остане на поста си е "по-силно изкушение, отколкото да се откаже от тази си позиция и да се хвърли на несигурния терен от 70% негласуващи и много други субекти на същото поле, на което се позиционира той".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.