Eмисия новини
от часа
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест пред МОСВ срещу рудодобива в Босилеградско

Снимка: БГНЕС

Сдружение "Балканка" организира тази сутрин протест пред Министерството на околната среда и водите срещу рудодобива в района на Босилеград, Сърбия. Сдружението настоява за по-активни действия от българска страна, за да се ограничи трансграничното замърсяване на водите, особено с оглед на разширяване на производствата.

"Теоретично становището на министерството би било недотам лоша новина, защото дават отрицателна оценка на сръбския доклад по ОВОС", коментира за БНР Димитър Куманов от "Балканка".

"Пише, че е съгласувано с общински власти. С нито една общинска власт не е съгласувано", заяви той и допълни, че няма сведения да са се произнесли други две министерства - на земеделието и на регионалното развитие.

Доклад на университета в Белград показва ужасяващи резултати от изследване и анализ на водите в Босилеградско, подчерта Куманов в предаването "Хоризонт до обед".

В Кюстендилско от години се опасяват от замърсяване на реките Драговищица и Струма от рудодобива в района на Босилеград.

Местните споделят напълно позицията на сдружение "Балканка“, организатор на днешния протест пред сградата на Министерство на околната среда и водите под надслов "Кажете сбогом на Драговищица и на Струма".

Двете реки преминават през цялото кюстендилско поле. Замърсяванията от мините на сръбска територия тровят водите на всички притоци на река Драговищица, която идва от Сърбия и се влива в Струма. 

Преди месеци кюстендилци се включиха в протести в Босилеград срещу разширяване на някои от обектите.

Позицията на Община Кюстендил е изложена официално в поредица писма до МОСВ, потвърждава новоизбраният кмет инж. Огнян Атанасов, който следи трансграничния екологичен проблем доста преди да стане кмет.

"Има реални опасности. Затова сме писали до МОСВ. Имаме от Байсейнова дирекция отговор", казва Атанасов. Той е категоричен, че общинската управа не подкрепя разширяване на замърсяващите производства, но е против искането за оставка на екоминистъра.

"Опасно производство е, особено ако не се спазват всички правила. Винаги има потенциални опасности", подчертава природозащитникът и бивш общински съветник минен инженер Севдалин Атанасов.

Разширява се инфраструктурата за преработка на рудата, изтъква и журналистът на свободна практика от босилеградското с. Караманица Мирослав Перевич.

Два пъти годишно трябва да се вземат проби за чистотата на река Драговищица при Олтоманци до границата със Сърбия и ежемесечно - при моста до с. Горановци. 

"Ако има замърсяване, би трябвало да го отчетат с апаратурата", пояснява дългогодишният инспектор от РИОСВ и агроном инж. Николай Джонев, който сега е фермер и има стадо овце в с. Горановци.

"Животните пият, аз се къпя в реката. Няма видимо замърсяване. Тече мътна, белезникава, когато е замърсена с тежки метали", разказва той.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна