Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над половината от водата се губи по пътя от водохващането до потребителя

Доц. Борислав Великов: В България много сме закъснели с инвестициите във ВиК сектора

"Водите у нас са в ръцете на 5 министерства и още 5 агенции, разкъсва се възможността за ефективно управление"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Да се създаде агенция по водите, на пряко подчинение на МС и да не се размива отговорността, препоръча доц. Борислав Великов, член на Управителния съвет на Българската асоциация по водите (БАВ).

"Държавата трябва да има политика за водния сектор, да се отделят достатъчно средства и в най-засегнатите от засушаване райони да се извърши реконструкция на водохващания и допълнителни сондажи. В крайна сметка в България все още положението не е критично, приближава се към такава точка", коментира той в интервю пред БНР.

Според него е време да се помисли, има становище на БАВ, за създаване на единно управление на водите в България:

Да има единно управление на водите, една агенция, подчинена на МС, която да върши работата, а не да се размива отговорността между различни министерства - енергетика, общинско управление, МОСВ, МРРБ  и др. Има какво да се свърши и не търпи отлагане.

Доц. Великов изрази мнение, че проектът за закон трябва да се избистри, защото с предложеното обединяване на ВиК дружества не трябва да има ощетени общини, чиито ВиК работят добре. Той даде пример с Монтана, Берковица и Лом.

Проблемът с водата у нас е отдавна и от вчера вече е обявено частично бедствено положение в общините Рила, Кочериново и Бобошево за 7 дни, но срокът ще бъде удължен, предаде кореспондент на БНР от Кюстендил. Там тръбите не са подменяни от 70 години.

И доц. Великов от Асоциацията по водите потвърди:

"Десетилетия не е имало инвестиция в реконструкция и модернизация на водохващането, на водоснабдителните мрежи и съоръжения. Има си стратегия за водния сектор отпреди 12 години.  12 млрд. лв. са необходими за всички дейности, които биха осигурили вода за хората. Те не се отпуснаха."

Според него това е резултатът от липсата на грижа и държавна политика.

"А самият факт, че рационалното управление на водите в България е в ръцете на 5 министерства и още 5 агенции, разкъсва възможността за ефективно управление", аргументира се доц. Великов.

"За ВиК сектора основно отговаря МРРБ. Не знам какви са причините, но да се изяснят на политическо ниво за загубата на вода от водохващането до потребителя. По пътя си повече от половината вода се губи. Големите загуби са на вниманието на европейско ниво. Според директива на ЕК за водите се изисква нова методология, да се направи анализ на какво се дължат загубите и какви мерки ще се вземат", каза доц. Великов.

И е категоричен, че много сме закъснели в България с инвестициите във водния сектор. 

"Освен "без вода" на много места у нас хората са застрашени да ползват вода като количество и като качество", посочи той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна