Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обмисля се създаването на климатичен хъб

Анна Стойкова
Снимка: БНР

Обмисля се да бъде създаден образователен еко център за зелени политики - климатичен хъб. Предложението е на Анна Стойкова и Драгомир Младенов, общински съветници в Столичния общински съвет (СОС). През последните години София се е превърнала в модерен и зелен европейски град с добре поддържани паркове и градини, облагородени междублокови пространства и зелени споделени зони. Развитието на зелените политики е в приоритетните сфери на ръководството и на общинските съветници. Бюджетът, който е предвиден е малко над половин млн. лв., но това е в следствие на много сериозна политика, която се провежда от няколко години насам в посока това София да бъде климатимно неутрален, ресурсно-ефективен и адаптивен град. Подробности по темата разказа Анна Стойкова, общински съветник в СОС.

"В последните години и мандати политиките на Столична община са много сериозни. Разбира се, те почиват и на нашите стратегически документи. В тях има мерки, които са свързани с различни ресори на Столична община, защото климатът и екологията е доста обхватен ресор и има отношение и към зелените системи, и към строителството, и към енергийната ефективност, и към обновяването на транспорта. Всичко това сме се постарали през изминалите години да го развиваме на практика", каза тя.

По думите й част от мерките са свързани с информационна кампания, също и образователни инициативи свързани с детските градини и училищата. Така например екипът на детска градина 63 "Слънчице" е бил много активен в екологичното образование на децата и осъществява много екологични проекти и е бил награден от направление "Зелена система и екология" през 2023 г. В двора на заведението е имало стара сграда, като се е родила идеята тя да бъде реновирана и превърната в образователен еко център, тъй като не отговаря на условията да бъде ползвана като крило на детската градина.

Какви са възможностите на гражданите да предлагат зелени проекти, които да бъдат реализирани?

"Гражданите винаги могат да бъдат активни и през неправителствения сектор. Факт е, че през изминалите години Столична община работи по важните теми именно с неправителствения сектор. Паралелно с това, че засилихме партньорството и комуникацията си и с научните среди е важно, когато един казус, един проблем, или една тема се развива наистина да участват всички заинтересовани страни. Затова ние разчитаме много на неправителствения сектор. Те могат да участват активно и в нашите комисии, когато заседаваме, винаги могат да се свържат с нас като общински съветници и винаги ще им бъде обърнато внимание за съвместни проекти", посочи Стойкова. 

Тя отбеляза, че програма "Зелена София" е насочена към етажните собственици, както и към НПО сектора. Освен това има културни програми, както и такива свързани със спорт и младежки дейности. В Столичния зоопарк също има научно-образователен център, който се радва на интерес от ученици и студенти.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна