Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

КНСБ дава възможност за запознаване с трудовите права зад граница

"Съоръжението я скалпира напълно": Адът за една българка, потърсила препитание в Австрия

Марина Ставрева: Никой работодател не желае да плаща, ако има възможност да не го направи

| Интервю
Марина Ставрева
Снимка: Личен архив

"Забрадката й се заплита в механизма за вдигане на стъклата. Жената е издигната на височина от 5 метра. Съоръжението я скалпира напълно. Следват дълги минути на агония".

Това разказа пред БНР Марина Ставрева, юрист от КНСБ, ръководител на Консултативен център за правата на работещите в Австрия и Германия българи. 

"По-късно идва мъж, който спира съоръжението и жената пада от 5 метра. Когато се събужда, по нейни думи, не знае дали е жива. Това води до много тежки травми. Три месеца е в интензивно отделение".

Историята на млада жена от Шуменско, която заминава да търси препитание в Австрия, щеше да прилича на хилядите подобни съдби на наши сънародници, ако не беше трагедията, с която се сблъсква още в първи си работен ден в една оранжерия за ягоди и аспержи. Трагедия, която преобръща живота й завинаги и за пореден път поставя въпроса за рисковете, които крие работата в чужбина.

При подобни ситуации винаги се питаме и какви са възможностите за запознаване с трудовите права зад граница, както и към кого може да се обърнем за консултация, съвет и помощ в случай на необходимост. 

Шестима българи работят в специални центрове на мрежата, носеща името "Справедлива мобилност". В Германия и Австрия те дават на място консултации на майчин език - най-вече оказване на съдействие на работници от държавите членки от Централна и Източна Европа при налагането на справедливи възнаграждения и условия на труд. 

Има данни, че около половин милион българи пребивават в Германия, а половината от тях и работят там. В Австрия сънародниците ни са 40 хиляди, като 18 хиляди от тях са на трудов договор, разказа Ставрева в предаването "12+4".

Много от българите са заети в секторите на туризма и дребното предприемачество, има и такива, които работят в областта на строителството и на личните грижи, посочи тя.       

Много наши сънародници работят под минималните нива на заплащане, които са установени законово, отбеляза още Ставрева. 

"Никой работодател не желае да плаща, ако има възможност да не го направи. Дори случаите да са медийно известни.  Ако не следиш сроковете и процедурите за подаване на конкретни сертификати и документи, може да бъдеш изписан по най-леката процедура". 

Ставрева посочи, че сътрудник от мрежата помага на пострадалата от Шуменско жена, за бъде всичко проверено и коректно приложено трудовото законодателство.

Тя посъветва хората да посетят КНСБ, когато им предстои заминаване за работа в чужбина.

"За да се направи проверка на документите и да се даде представа за най-сериозните мини, където може да ви подведат".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна