Това, което със сигурност трябва да направят политическите партии у нас и вече започват да го осъзнават, е да променят начина, по който функционират и водят диалог със своите поддръжници и избиратели.
Това препоръча в интервю пред БНР гл. ас. Ваня Нушева от Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Видяхме два процеса в 50-ото НС, силна поляризация и свеждане на политическата дискусия до личностни противопоставяния. Като тенденция се забелязва извеждането на ролята на политическия лидер до степен един или няколко играчи около лидера да вземат решенията и не търсят подкрепата на широката членска маса, и не водят активен диалог със симпатизантите на партиите", коментира тя.
Според нея виждаме процес, в който политическите партии се превръщат в авторитарни политически субекти - ЕТ дружества.
"Тази тенденция не води до стабилност във функциониране на партиите. Виждаме, когато е изчерпано доверието към лидера и има критики, това се отразява негативно на подкрепата за цялата политическа партия. Необходима е промяна на начина, по който функционират политическите партии, там е разковничето", обясни Ваня Нушева.
И допълни:
"На този етап можем да отправим послание политическите партии да променят начина, по който комуникират с избирателите. Самите партии да предприемат съществена промяна в своето управление и в начина, по който успяват да мобилизират активисти".
Тя прогнозира, че е трудно политическите партии да постигнат компромис и съгласие да излъчат правителство:
"Свидетели сме на силно раздробен парламента и провал на втория мандат. Очевидно процедурата трябва да се извърви докрай. Все още има хипотетични минимални шансове за съгласие за трети мандат. На практика политическите партии и тези извън НС се подготвят за предизборна кампания и премерване на силите през есента".
И коментира, че заявка за нов подход е всъщност декларацията, която ПП-ДБ постави на обсъждане и при повечето политически партии се видя, че са готови да обсъждат политики.
"Виждаме променен подход от страна на ИТН и БСП със заявка, че е необходим диалог. Тези декларации на ИТН и БСП следва да се интерпретират в контекста на връчване на третия мандат и потенциално те биха получили третия мандат", анализира политическата ситуация гл. ас. Ваня Нушева.
"През силен период на турбуленции преминава ДПС, предизвикани от авторитарен начин на управление от страна на новия съпредседател, който агресивно иззе функциите по управлението на цялата партия. Там, където подкрепата от членската маса е по-голяма, има по-голям потенциал. Този проблем в ДПС не вещае запазване на резултата от последните избори. Важно е партиите, включително и ДПС, да бъдат управлявани по демократични принципи".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.