Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България

Снимка: Радио София

Излезе годишният доклад за развитието на роботиката в България на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации PARAI. Това е шестото поред издание на традиционния доклад "Българските успехи в роботиката и автоматизацията" и проследява развитието на сектора на високите технологии у нас през 2023 г. Той показва положителните примери от българската индустрия, каза пред Радио София Кристиян Михайлов – съосновател и член на УС на организацията.

„Отделихме повече от два месеца, за да го напишем, като считам, че не сме успели да съберем всичко. Този доклад казва, че българската индустриална мрежа се развива все повече и повече. С този доклад се опитваме да „счупим“ мита, че в България нищо не се прави, точно обратното“, обясни Михайлов.

Той посочи, че в България има компания, която доставя машини за едни от най-големите производители на оптични кабели в САЩ. Кристиян Михайлов каза още, че у нас се развива и компания, която е разработила иновативно решение за тестване на контактни блокове за голяма швейцарска компания.

„Имаме и голям инвеститор в България, който пусна в експлоатация ново разширение на фабриката си и създаде нови 110 работни места. Имаме инженерна компания, която откри в София много високотехнологична лаборатория за изпитване и калибриране. В нашия Инкубатор по роботика имаме компании, които привлякоха финансиране от инвестиционен фонд“, даде пример Кристиян Михайлов.

По думите му, за втора поредна година България е една от петнайсетте държави в света, която реализира търговски излишък от търговията с индустриални роботи. Страната ни изнася повече индустриални роботи, отколкото внася, отбеляза Михайлов.

От PARAI правят и обзор на някои от най-значимите проекти, внедрявания, реализации, партньорства и технологии в рамките на миналата година. С това от браншовата организация поставят фокус върху това как българските компании увеличават добавената стойност в индустрията с помощта на иновативни решения.

Изданието по традиция е разделено на три секции – "Индустрия", "Автоматизация, роботика, иновации" и "Образование". Според Кристиян Михайлов, държавата трябва да преосмисли политиката си в образованието, спрямо следващото ниво инженери.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна