Вече има международен отзвук на приетите поправки в Закона за предучилищното и училищното образование, за вето на които настояват и над 7000 български граждани. Съветът на Европа и ПАСЕ реагираха и призоваха президентът Радев да наложи вето.
Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека, Майкъл О'Флеърти публикува в Екс (бившият Туитър), че е “Дълбоко обезпокоен от закона за забрана на т.нар. ЛГБТИ "пропаганда" в училищата, приет наскоро от българския парламент. Призовавам президентът Радев да не го подписва.” заяви той като свърза в поста си с линк профила на българското президентство и допълни: “Властите трябва да се борят с дискриминацията и враждебната реторика срещу ЛГБТИ хората, включително в навечерието на изборите".
Беатрис Фреско-Ролфо от Монако, член на Комисията по равенство Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), призова в Х (бившия тутитър) българските власти да се борят с речта на омразата, дискриминацията и насилието над ЛГБТИ хората, да осигурят достъп до информация и да отменят закона незабавно. Тя е и вицепредседател на политическата група в ПАСЕ на либералите и демократите от паневропейската партия АЛДЕ, част от чието семейство е и ДПС, чиято народна представителка в ПАСЕ Ертен Анисова гласува в подкрепа на промените в закона, макар и против даденото в него определение за „нетрадиционна сексуална ориентация‟.
Българският евродепутат от ЕНП Радан Кънев потвърди ангажимента си, който пое в социалните мрежи, да поиска оценка от европейските институции за поправките в Закона за училищното и предучилищното образование.
"Нямам съмнение, че така приетите формулировки противоречат на основополагащи елементи на европейското законодателство. Мой дълг е да сезирам европейските институции. На първо място ЕК, която има функцията да преценява кои елементи на националното законодателство противоречат на европейското.
Ако ЕК установи такова нещо и предприеме съответните мерки, това най-вероятно отново ще бъде използвано за поляризация. Най-опасно е когато дебатът в парламента звучи като спор в социалните мрежи".
"Политиците загубиха способността да водят спокоен, разумен дебат. Те опитват, особено популистки настроените, да вкарат обществото в режим, в който не може да се води такъв".
Така евродепутатът Радан Кънев коментира поправките в Закона за училищно и предучилищно образование, с които се забранява пропаганда, популяризиране и подстрекаване към идеи или възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.
Темата за сексуалността е високочувствителна, посочи Кънев и добави, че "енергетиката, сигурността, политиката ни по отношение на руската агресия в Украйна също са теми, по които влизаме в пропаганден режим".
"Политическият дебат се води с пропагандни клишета – без реални аргументи и трезва мисъл".
ГЕРБ се подхлъзна по предложението на "Възраждане" - една партия, която е деструктивна и търси разрушаване на обществения разговор, отбеляза Кънев.
"Призовавам народните представители от ПП-ДБ, заедно с малцинството от ГЕРБ-СДС, които гласуваха против или се въздържаха, да сезират Конституционния съд.
Видимо е, че държавният глава също участва в надпреварата по партиен популизъм в България. Неговата реакция ще зависи от това къде смята да позиционира партийния си проект".
Радан Кънев коментира думите на Бойко Борисов, който каза: "Ако евроатлантизмът е да ме направи жена, тогава, давам ви заглавие, не съм евроатлантик. Няма да стана по никакъв начин. Нито желая внуците ми да го направят". Така лидерът на ГЕРБ коментира промените в закона за училищното образование.
"Лидерът на най-голямата партия в България си позволява да затъне в пропагандни клишета и говорене, характерно за поляризирани групи в социалните мрежи. Това е много опасно!
Този закон и това говорене не помагат нито на децата, които са гей, нито на техните родители, нито на техните съученици да бъдат по-добри и разбиращи. Българските граждани могат да говорят спокойно по тези въпроси".
Евроатлантизмът в България се превърна в клише, отбеляза още Кънев в предаването "Преди всички".
"Вината на ГЕРБ и на ДПС е много голяма през годините. Борисов може да бъде всичко, което смята, че ще му донесе гласове и власт. Съответно - има риск той да не бъде повече европеец и атлантик. Същото се отнася и за ДПС. Има обаче истински европейски хора и в ГЕРБ, а и в ДПС - избиратели, политически активисти, политици на по-ниски нива".
Не надценявам възможността да имаме български Орбан, каза още Радан Кънев.
Добре е ПП и ДБ да се явят заедно на изборите, посочи още той.
Страната ни е безобразно пасивна в процеса на разпределение на комисарски отговорности и в определяне на приоритетите на ЕК, които ще важат през следващите 5 години, отбеляза евродепутатът.
"Надявам се всички да бъдем приятно изненадани от състава на следващия редовен кабинет", каза още той.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.