Студентите от частните висши училища са дискриминирани от собствената си държава, защото не получават своите стипендии за успех, които държавата им дължи и то по Конституция.
Това заяви в интервю пред БНР Доротея Николаева, активистка във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" и член на Националния студентски съвет.
Тя и колегите ѝ продължават да отстояват правата си и да търсят решение на проблема за стипендии за успех, и на студентите от частните висши училища в страната.
"Искаме да се чуят правата на студентите и е време да получим нашите стипендии за успех. Студентите в частните университети имаме и други проблеми - нямат право да имат държавен стол в университета. Имат право на държавни стикери за стол с отстъпка, но те не ги използват, защото няма къде да се хранят. Сградите им са далеч от тези на държавните висши училища", обясни проблемите Доротея Николаева.
И допълни, че не получават отговори от министерствата:
"Първият отговор е от 2011 г. от Комисията по дискриминация. Стипендията не е субсидия, тя отива директно при студента. Трябва да получават студентите от частните университети, защото имат големи постижения и се представят на национално ниво. Говорим за стипендия за успех. Нарушават се правата им, защото аз мога да отговоря, "вие проверявате ли финансите от студентите в държавните университети, които получават стипендия за успех". Не, защото е за успех."
Според нея не трябва да отпада таксата от държавните университети.
"Трябва да се подобри качеството на образование и на базата. Университетите не са готови да отпадне таксата", препоръча Доротея Николаева.
Като основна причина, да не е решен проблемът със стипендиите за успех в частните университети, тя вижда в постоянната смяна на правителства в България.
Цялото интервю чуйте в зувковия файл.