Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Ганев: По-голям оптимист съм за след 20-и октомври

Политологът не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева

По-голям оптимист съм за след 20-и октомври, заяви пред БНР анализаторът от Изследователски център "Тренд" Димитър Ганев. 

"Струва ми се, че има един фактор, който ще способства за съставянето на нов кабинет и той е свързан с това, че вероятно целият елит, цялата партийна система, ръководителите на тези партии трябва да са осъзнали, че ако не се състави кабинет, може да има колапс на цялата партийна система и изведнъж те от познати системни партии с определени партийни ядра може да се окажат просто маргинални формации в следващото Народно събрание".

По думите му поредно несъставяне на кабинет означава електорална умора, непрекъснато търсене от гражданите на алтернатива и все по-голям вакуум: 

""Величие" е феномен, който много трудно може да бъде уловен - той расте като гъба, буквално за минути, не защото е показал някакви различни послания и позиции. Това е феномен, който показа всъщност колко е мощно търсенето на политическа алтернатива. Подобен тип феномен в следващи месеци буквално за дни може да порасне до степен, в която може да стане голяма политическа сила. Има такова настроение в момента, има такова търсене". 

Кризата в ДПС е безпрецедентна, изказа мнението си политологът и обясни, че предишните кризи в Движението са били извън партията. 

"Битката, която в момента се разиграва, е вътре в партията. Всеки очакваше Централен съвет, който да реши въпроса - той не се съставя. Това говори за вътрешен блокаж. За да се свика Централен съвет, има нужда от кворум от 2/3 от състава. Очевидно нито един от лагерите не може да надделее в това да състави Централен съвет. Сега започва да тече срок, в който трябва да се регистрират партиите". 

В интервю за предаването "Преди всички" Ганев не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж. Според него най-вероятният сценарий е двата лагера да се явят с две отделни регистрации и битката да се реши на изборния терен. Той е категоричен, че ДПС ще понесе сериозна щета заради разцеплението

Снимка: Юлияна Корнажева
В ефира на "Хоризонт" анализаторът от Изследователски център "Тренд" представи и най-новата си книга "Българската политическа почва". На нейната корица е изобразено дърво с дълбоки и разклонени корени. Тя изследва пластовете на националната политическа култура. 

Според автора всичко, което се случва сега, би могло да бъде обяснено през събития, случили се много назад в годините и вековете. Това беше и целта на първата глава от книгата, подчерта той. 

По думите му основната цел на книгата е била да се установят кои са пластовете на почвата, от които се ражда българската политическа култура, каквато я познаваме и до днес, и как тя реагира на социализма и либералната демокрация. 

Опитал съм се да се фокусирам върху основните 4 пласта, посочи Ганев. И добави, че на първо място огромно значение има географията - ние сме много близко до разлома между Изтока и Запада. Четвъртият пласт е националният, който се разгръща по-съществено през Възраждането. Пластовете до голяма степен оформят пътя на страната ни в следващите 140 години, коментира той. 

Държим се лоялно спрямо хегемонния тренд, констатира анализаторът и допълни, че за организирано дисидентско движение в България преди 1988 г. не може да се говори. Днес непослушните са Унгария, Полша, Чехия, Словакия - те се държат по-дисидентски спрямо Брюксел, изказа мнението си той. "А ние продължаваме да се държим доста по-лоялно към тях. Това има своите исторически обяснения", изтъкна Димитър Ганев. Според него основното обяснение за това е, че България винаги е била част от империя и никога не е била субект, както Полша и Унгария.

Има културно пространство, наречено балканско, коментира също Ганев. 

"Балканите със сигурност създават общо културно пространство, което има свои особени характеристики. Това разделение, което има сега - западни и не западни Балкани, за първи път може да говорим за някаква форма на различие. В цялата си история това пространство се е движело в един коловоз, което дава своето отражение, грубо казано - балканска почва". 

По думите му у нас има масова политическа култура, на която дължим феномените от месиански тип. Това също е част от характерните политически черти на българина, т.е. мисленето на политика през личности, обясни той. Според него като че ли сме направили първа стъпка в посока на преодоляване вече на тази форма на месианство

"Като че ли сме разбрали за тези над 20 години, че няма да стане така просто - този да дойде, да застане начело на цялата власт и да се решават проблемите. Той е останал пак, но не с цялата власт. Даваме ти мандат, гласуваме ти първа политическа сила, но отиваш и се разбираш с другите. На този тест те не можаха да издържат. Три и половина години ние сме свидетели на политическа криза поради факта, че българите отказват да дадат властта на един човек". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Димитър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени