Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС).
НПСС от много време настоява за въвеждане на дуалното обучение по подобие на средното образование, посочи той.
Бизнесът изключително много се отвори към висшето образование, както и висшето образование – към бизнеса, отбеляза Стойков.
По думите му, висшето ни образование подготвя бъдещите кадри добре и това се отчита от бизнеса.
"Бизнесът разбра, че това, което беше в старите години – 10 години опит, 5 години опит, вече не е така. Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече и повече."
Ангел Стойков смята, че се правят стъпки за обновяване и на учебните планове, и на материалната база.
По думите му, необходими са по-дългосрочни политики, касаещи студентската общност.
Стойков изрази позицията на Националното представителство на студентските съвети стипендиите за успех на студентите да бъдат обвързани с минималната работна заплата и да бъдат минимум 125% от нея.
Относно ремонтите на общежитията той поясни, че за новата програма на стойност 200 милиона лева са одобрени над 20 блока.
"Студентските общежития, които са ремонтирани, не бяха ремонтирани близо 30 години. В момента условията са изключително добри. Наемите на общежитията варират между 75-80 до 100-110 лева в различните университети. Нашите общежития, които са след ремонт, са на места дори много по-добри от европейските условия."
С МОН се водят разговори да се направи анализ какви условия предлагат висшите училища за хората със специални образователни потребности, съобщи още Стойков в предаването "Преди всички".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.