Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Другата София, уловена в снимки

Снимка: Панайот Бърнев

Фотоизложба показва София през 70-те години на миналия век. Експозицията е озаглавена "Спирка София ’70" и е с архивни фотографии от Панайот Бърнев. Серията фотографии може да бъде разгледана между 3 септември и 5 октомври в столичната галерия Dot Sofia. Тази изложба ще постави началото на серия от събития, свързани с опознаването и документирането на района, в който се намира сградата, а именно - Стара София, Район "Възраждане" и най-вече Женския пазар. Подробности разказа един от кураторите - Тихомир Стоянов.

 

По думите му изложбата показва едни от най-разказвателните и бележити снимки на известния наш фотограф. Неговата разходка започва през 1975 година от Централна гара, преминава през Лъвов мост, бул. Георги Кирков, ул. Жданов, като след това се появява пред Джамията, ЦУМ, пл. Ленин и завършва около бул. Стамболийски.

"Освен архитектурата ние можем да забележим социалния живот по онова време Имало е много хора по улиците, забързани, пазаруващи, разминаващи се... Има любопитни кадри на наблюдение, хора наблюдават улиците. Като цяло се постарахме да бъде нещо по-интересно и любопитно за зрителите, които искат да надникнат в миналото през периода на 70-те години на миналия век", каза Стоянов.


Бърнев е родом от Свищов, но се пренася със своите родители да живее в София. По време на студентството се запалва по фотографията и това очертава неговата професионална кариера. До края на работния си път работи в киностудио "Бояна". Там той отделя внимание на различни филми и фотоархивът му наброява снимки на от около 7 хиляди филма. По темата се включи и Веселина Сариева.

"Идеята дойде от мен като куратор на колекцията и арт директор на Dot Sofia. Това е нетипична сграда, тя не е галерия, тя е галерия с комерсиални функции, която има желанието да представи и да съхрани миналото на квартала, в който се намира. Това е Женският пазар. Имам удоволствието да сътруднича с човека, който е инициирал този проект от 2019 година, като той беше открит септември миналата година и досега сме правили изложби и сме представяли съвременно изкуство. Една от мисиите ни беше да представим и фотография, която е свързана с региона", каза тя.


Сариева поясни, че с експозицията посетителите не се потапят само в миналото на Женския пазар, но и във визията на един човек, който има съвременен поглед над града. В погледа на камерата му попадат много независими лица от София. Малките събития, движението, социалната картина са едни от визиите, които тя отбеляза като важни.


"Преходът от Централна гара към Лъвов мост е много приятен и човек може да разбере къде се намира и как се случва тази разходка. София е динамична. Гостите, които каним на откриването и изобщо да разгледат изложбата могат да видят огромното количество хора, динамиката на града, пулса му такъв, какъвто е бил през 70-те години. Не мога да кажа, че той е вял, бавен, замислен и отнесен, няма нищо подобно", каза Стоянов.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна