Интервю на Силвия Великова с Мила Мошелова в предаването ''Преди всички''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Не виждаме никой да задава посока, няма визия къде искаме да стигнем", заяви пред БНР политологът Мила Мошелова.
"Непрекъснато при всички избори говорим за апатия, за отказване, за умора и т.н. Истината е, че България е в един момент от развитието си, в който нямаме ясна цел.Членове сме на ЕС и НАТО, но някак няма нищо от другата страна на хълма. Политическите партии всъщност се провалят именно в това да ни дадат някаква визия къде искаме да стигнем. Фиксацията върху конкретни личности не е неоправдана, но няма как да е целият политически разговор", изказа мнението си тя.
Според нея ако има научени уроци, това ще проличи в следващата кампания за седмите поредни избори за три години и половина.
"Дори добрите намерения да са били водещи, се стигна до задълбочаване на политическата криза. Въпреки конституционните промени, ние виждаме в момента, че продължаваме да буксуваме и дори техническото провеждане на изборите в момента, което минава през назначаване на служебно правителство, е трудно. В този процес проличава, че определени кадри, които една част от политическата класа не одобрява, продължават да излизат на повърхността като компрометирани или като неподходящи, корумпирани или с недостатъчна прозрачност, особено по отношение на оглавяването на МВР", коментира политологът в интервю за предаването "Преди всички".
Според нея това, което виждаме, от една страна е притеснително, но от друга е и някаква форма на прозрачност за гражданите:
"Поне виждаме на повърхността един разнобой. Възможността, която имаме, е да видим дълбочината на тези зависимости и да видим позициониранията, които ще си позволят да направят политическите партии. Както изглеждат в момента нещата и това, което говорят ПП-ДБ, изглежда, че Борисов и Пеевски продължават да постигат консенсус за назначаване на състава на служебното правителство. Ако това е така, може би имаме възможност да видим или поне Бойко Борисов и ГЕРБ имат възможност да покажат, че се отдалечават по някакъв начин от Делян Пеевски".
Президентът често успява да си изиграе картите много добре, смята Мила Мошелова. Тя напомни, че Румен Радев не се съгласи с предишния състав за служебно правителство заради кандидатурата за вътрешен министър. В същото време в момента виждаме неговото одобрение, добави тя и посочи:
"Въпросът тук е - ако обвиненията, че новопредложеният кандидат за министър на вътрешните работи продължава да бъде обвързан и да е символ на същите процеси, които дразнеха предишния път, тогава защо той го одобрява? Дали всъщност и той не вижда нещо в негова полза. Истината е, че имаме огромна фиксация в България и в настоящата ситуация в конкретни личности, дори бих я нарекла обсесия. Със сигурност тези личности са символ на много дълбоки процеси, но в същото време ние забравяме да говорим за процесите и непрекъснато дъвчем имена".
Всички партии губят гласове през последните няколко години, констатира политологът. Според нея обаче лошото за всички е, че все по-малко хора гласуват. По думите ѝ все по-фрагментираните парламенти налагат коалиране и общи решения.
За процесите в ДПС, Мошелова коментира: "Това, което видяхме, и причината да се стигне до тук е, че въпреки че ДПС винаги е била смятана за балансьор и партията, която помага за консенсуса, видяхме, че по-активното ѝ участие във властта, беше амбиция на Делян Пеевски, която явно се различава от тази на част от партията".
Според нея дебатът, който се води в момента, за конкретната фигура на МВР е свързан и със събитията в ДПС. Тя подчерта, че Пеевски "не се е появил от нищото". "Той не е напълно самостоятелен играч, т.е. имаше една инфраструктура, която позволява това", обясни тя.