Не така мислят обаче доброволците на Български червен кръст, които са избрали да инвестират в знания и умения, които могат да помогнат да се спаси човешки живот, и за които да си доброволец е кауза и начин на живот.
Според Маргарита Касабова, директор на Секретариата в Силистра, е актуална тенденцията за т.нар. "спонтанни доброволци". По думите ѝ обаче трябва да има добре подготвени хора, които да посрещат тези доброволци, да ги обучат и да определят границите на техните правомощия, защото:
"Много често в стремежа си да бъдем безкрайно полезни, ние всъщност вредим на цялата организация, на ситуацията, в която сме попаднали, а тя е бедствена".
За да не се превърнат доброволците от спасители в жертви, мъжете и жените - част от Доброволния екип за работа при бедствия, аварии и катастрофи в Силистра, ежегодно минават тренировъчни учения.
Силистренският екип има опит при работата с бежанците след началото на кризата в Украйна, преди това по време на ковид, както и при наводненията преди години във Варна и Добрич.
Показвали са на практика уменията си по първа долекарска помощ и пред ученици в горен курс на обучение, и пред техните учители, както и пред потребителите на Център за настаняване на хора с увреждания.
Заниманията по първа долекарска помощ са едни от най-интересните и за младежите на Български червен кръст, сподели Галя Иванова от Секретариата, която работи с тях.
За времето, в което са доброволци, младежите казват, че е може би най-осъзнатото и смислено нещо, което правят. Потвърдиха го и Елизабет Стоянова и Тея Раданова, които от години са част от БМЧК.
Уменията да оказваме първа помощ могат да помогнат и на деца, и на възрастни при много ситуации, дори и животозастрашаващи – задавяне, припадък, сърдечен арест, силно кръвотечение и др. Затова и подобни курсове се организират и на работното място. Защото, в това, да спасиш човешки живот – има смисъл!
Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл.