Оценката е на Весела Чернева, заместник-директор на ЕСВП.
По думите ѝ, не става дума толкова за процеса по интеграция, а по-скоро за икономическата обвързаност на страната.
Има голямо френско икономическо присъствие в Сърбия, което рязко се увеличи през последните две години. Добивът на литий е важно решение от гледна точка на технологичната сигурност и ресурсите на Европа. Този икономически завой е много ясно видим, коментира Чернева в предаването "Събота 150" на БНР.
ЕС, или поне Германия и Франция, ще работят усилено с Вучич, за сметка на неговата опозиция. Процесът на интеграция е основата на тези отношения. Ако Сърбия иска да се приближи до Европа структурно и политически, ще трябва да изпълни условията, които се поставят по време на преговорите, поясни тя.
"Сърбия има шанса да напредне по-близо до пълноправното членство."
Проучвания през последните години в страната показват много голям спад на подкрепата за членството в ЕС. В момента тази подкрепа е около 30%, допълни Весела Чернева.
Запитана как би следвало да се промени подходът на ЕС към Сърбия и Косово тя посочи:
"ЕС не може да бъде незначителен фактор. Всяко второ евро в косовския бюджет идва от ЕС. Това обвързване с Европа на двете страни е неизбежно, колкото и те да се опитват да флиртуват с Китай или с Русия – в случая на Сърбия. За Косово другият път би бил самоизолация, затваряне, а това води до повишаване на етническото напрежение."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.