"Двата месеца, които има ЦИК да работи по организацията на изборния процес, започнаха с политически скандали, които показаха колко трудности има Комисията, формирана от партийни квоти, да взима решения, които да са отговорни към изборния процес, а членовете да се чувстват неутрални и комфортно, когато взимат тези решения".
Това коментира пред БНР председателят на Обществения съвет към ЦИК Ива Лазарова от Института за развитие на публичната среда.
"Разделението на фракции на две от традиционните партии поне след 90-та година се вижда и в решенията на ЦИК. Членовете например, когато става въпрос за назначаване на съставите на районните избирателни комисии, гласуваха доста шарено. Част от тях подкрепят фракцията на г-н Пеевски, от друга страна – автентичното ДПС на г-н Доган. Шарено е гласуването. По-често част от квотата на ПП-ДБ гласуват за страната на ДПС-Доган. Представителите в ЦИК на БСП гласуват по същия начин. Тези от ГЕРБ имат уклон към фракцията на Пеевски. Представителите на ИТН също по-често гласуват за "Ново начало" на Пеевски", посочи тя.
2/3, необходими за взимане на решение, често са доста малка част от Комисията, защото не всички присъстват на заседанията, отбеляза Лазарова в предаването "Преди всички".
"Така например с 6 души ЦИК може да не приеме или да блокира конкретно решение".
И двете течения на ДПС не спазиха указанията на ЦИК, напомни Ива Лазарова и прогнозира: "Вероятно ще видим два отказа от регистрация".
По думите ѝ по някакъв начин ЦИК е търсела баланс в назначаването на съставите на РИК. Предстои да видим какво ще се случи със съставите на секционните комисии, защото там членове имат само парламентарно представените партии, коментира тя. И добави:
"Ако се окаже, че едното крило няма парламентарно представена група, дали те ще имат право на хора в съставите на СИК".
Днес ще бъде решителен ден и за ДПС, и за БСП, категорична е Лазарова. Тя подчерта, че социологическите прогнози не вещаят масово връщане на избирателите на БСП към урните.
"Тази дълбока криза на политическите партии води до свиване до техните най-твърди ядра. Все по-трудно те достигат избирателите. /…/ Политическите партии по никакъв начин не показват на своите избиратели, че са ангажирани с това да им представят решение на техните проблеми".
Според нея в този смисъл с ясни стъпки в правилната насока ЦИК може да се постарае да възвърне доверието в самия изборен процес като такъв, доказвайки на избирателите, че всеки глас има значение.
Тя изтъкна, че няма промяна в правилата, по които ще гласуваме на 27 октомври. И напомни проблемите, съпътстващи изборния процес в предишни години.
И в тази кампания ние ще наблюдаваме изборите на терен, каза Ива Лазарова и добави, че интересът им е към рисковите секции.
Цялото интервю на Силвия Великова с Ива Лазарова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.