Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) даде висока оценка на българския пенсионен модел и препоръча да се подготвят законови промени с цел да се увеличат доходите за старост. Отдавна самите пенсионни дружества настояват да се повиши вноската за частните фондове и да се въведат така наречените мултифондове – даване на възможност осигурените да избират степента на риск, с която да се инвестират натрупаните в индивидуалните им партиди средства.
По последни данни осигурените в четирите вида пенсионни фондове у нас са над 5 милиона души, а активите им са 24,5 милиарда лева. Най-масовият вид фондове са универсалните – в тях се осигуряват задължително родените след 31-ви декември 1959 година.
Въвеждането на мултифондовете ще бъде в интерес на осигурените лица, заяви пред БНР Владимир Нечев – главен изпълнителен директор на пенсионно осигурителна компания и член на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.
"Около 10% са в момента плащанията от втория стълб. Но това е резултат от непълния период на осигуряване. Промените, които се насърчават, са точно по линия на въвеждане на т.нар. мултифондов модел. Биха имали изцяло благоприятен ефект точно в тази посока - да се постигне по-висока доходност и един по-висок коефициент на заместващ доход", обясни той.
Интервюто на Мария Костова с Владимир Нечев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.