"Ако поне част от състава на ЦИК се избира на публичен принцип, а не партийно – квотен, това вече ще е едно добро начало. Другото е ценз в СИК-овете". Това са част от предложенията за промяна в изборната правна рамка, които посочи пред БНР Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.
"В момента няма такова изискване - да може да се чете и пише на български. И после говорим за объркани протоколи.
Има серия от проблеми - пробойни, които имат нужда от промяна и оптимизация в период, в който няма да бъдат политизирани и не се правят среднощни заседания на правната комисия. Те трябва да се направят експертно и широко, а последствията да бъдат обяснени.
Ние вече сме организирали неформални групи и там членуват 80% от хората, които имат отношение и се занимават с избори в страната – бивши председатели и говорители на ЦИК, но и хора, които в момента са пряко ангажирани с администрация, с организиране, като съветници.
Тези идеи присъстват в докладите на мисиите за наблюдение на изборите в България, в анализите на Обединение за частни избори – ОЧИ, в анализите на Обществения съвет към ЦИК, а и в тези на ЦИК".
Като пример за необмислени неща в Изборния кодекс той посочи "сроковете, които си противоречат".
"Времето за подаване на имена, сроковете, в които може да ги подменим, това, че може да подменим представители в СИК-овете в деня на изборите. Тук има едно разминаване – първо даваме много кратък срок за подаване на хора, после даваме огромна възможност те да бъдат подменяни".
Цицелков отбеляза също, че начинът за регистрация на партиите в България е много рестриктивен.
"Изисква се голямо общо събрание и ако един от присъстващите на него реши да оспори, това може да забави безкрайно процеса в съда.
Същите тези закони позволяват регистрацията да бъде купена и лесно да бъде сменен както устава, така и името, изобщо целите".
Стоил Цицелков посочи, че общото между всички места, където се извършват изборни злоупотреби, е крайната бедност.
"Електоратът в България вече е доста по-различен от 90-те години. Все по-трудно ще се намират хора, които са склонни да си продадат гласа".
Цицелков коментира битката за регистрацията в ДПС.
"Поздравявам ЦИК за последното й решение за ДПС – когато има такъв проблем, би следвало да се отсъди, че той е вътрешнопартиен и те трябва сами да си разрешат търканията. Важно е да говорим с уважение за избирателите на Движението".
Цялото интервю може чуете в звуковия файл.