България не съумя през последните 32-33 години да се възползва от този морално – политически капитал, който имаме сред китайския елит и ръководство на базата на миналото. Това обясни пред БНР проф. Захари Захариев, председател на българската асоциация "Един пояс, един път".
Двете страни установяват дипломатически отношения помежду си преди 75 години – през 1949-а. Годишнината се превръща във формален повод за провеждане на изложение на водещи китайски продукти и услуги, заедно с форум, осигуряващ възможност за двустранни срещи между представители на бизнеса от двете държави. От 12 до 14 септември в НДК ще се представят повече от 60 фирми, развиващи се в областта на информационните технологии, цифровизацията, финансовите услуги, биотехнологиите и др.
"Някои от тях са сред 50-те най-големи световни корпорации. Четири от десетте най-големи китайски банки също ще присъстват и ще влязат в диалог с представители на финансовата сфера у нас.
В България няма нито един клон на китайска банка. Не виждам усилия и за създаване на българо-китайска банка, което би помогнало нещата да се развиват така динамично, както това се случва в Румъния, Сърбия, Унгария и Полша.
Ние сме важна страна от гледна точка на китайската гео-икономическа стратегия по силата на своето географско положение, но в нас няма адекватната политическа стабилност и поведение на политическия елит по отношение значимостта на връзките на България с Китай".
Китайският прагматизъм, които отдавна е загърбил идеологическите предубеждения, дава добра основа за воденето на диалог за постигане на договорености, при които и двете страни са печеливши, обясни проф. Захариев в предаването "Нещо повече".
"Стига този, който ще води диалога – в случая България, да не е жертва на манталитета на слугинажа - какво биха казали нашите партньори в Брюксел, как ще реагира Вашингтон? Това е пълна глупост!"
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.