Не сме доволни от решението за линията на бедност и не заради числото, а заради това, че се промени принципът.
Това каза пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ:
"Продължаваме да настояваме методиката за определяне на линията на бедност да се прецизира, като се дефинират минималните потребности, които да гарантират минимум на лице от домакинство".
Според КНСБ методиката за определяне на линията на бедност трябва да се промени и да се отчита ръстът на цените на годишна база в така наречената малка потребителска кошница. Експертните сметки на синдиката сочат, че по този начин за догодина линията на бедност трябва да е с 29 лева по-висока от предлаганата от правителството или 667 лева.
Синдикатът настоява и за приемането на така наречената заплата за издръжка в България.
"Идеята да се определи и да се договаря не само цената за нискоквалифицирания труд като минимална, стартова за всички след това сектори и браншове, а и такава за знания и умения за хора със средно образование, каквито се изискват за съответните длъжности и професии, а и тези работни места, където се изисква висше образование, това да бъде една тристълбова минимална схема на заплащане, от която започва договарянията във всички браншове, сектори и предприятия. Това го има в много държави и в ЕС", обясни Димитров.
Той уточни, че в България от 1991 г. има също препоръчителни коефициенти към минималната работна заплата, които обаче не са задължителни.
Интервюто на Стефан Кунчев с Пламен Димитров в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.