Украинският президент Володимир Зеленски вероятно ще изчака сесията на ООН в края на септември и там да бъде направен дипломатически опит за спечелване на още привърженици и едва тогава ще изложи плана си за победа.
Това каза пред БНР експертът по международна сигурност проф. Румен Кънчев, бивш заместник-министър на отбраната.
Той добави, че "лошото е, че руснаците, включително и президентът Владимир Путин, на няколко пъти казаха, че не може да се говори за никакви разговори и преговори, преди да се извадят от територията на Русия украинските части, които влязоха в Курск".
По думите на проф. Кънчев американският държавен секретар Антъни Блинкън е на мнение, че трябва да се разреши на Украйна да използва далекобойни ракети в Русия, но президентът Джо Байдън и секретарят по отбраната са против това:
"Лойд Остин каза, че според Пентагона това не може да смени радикално посоката на войната, т.е. не може да създаде обрат във войната. Другата причина, която се изтъква, е, че Байдън се придържа към старата школа и след като са се разбрали така, общо взето, с Путин, че не трябва да минават определени граници, някак си виждаме, че Байдън се опитва да задържи. Той смята, че снабдяването с ATACMS на украинската армия ще премине тези червени линии и ще притисне прекалено много Русия, което вече започва да генерира неуправляемост на решенията".
Професорът по международна сигурност подчерта още, че за да бъдат доставени в Украйна тези ракети, трябва "да бъдат стоварени най-напред на летище":
"Летищата много се следят от средствата за разузнаване на руската армия. Ако се използва летище в Полша, тогава възниква въпросът дали ще бъде поставено като цел от руската страна и каква ситуация се създава".
Интервюто на Георги Налбантов с проф. Румен Кънчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.