Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиерът призова фирмите, отговорни за изборите, да не "взривяват вота"

Служебният министър-председател Димитър Главчев
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че и фирмата, която съхранява машините за вота, е поискала повече пари. Той коментира предупреждението на "Сиела норма" за опасност от неосъществяване на машинния вот. Главчев призова, въпреки че има "търговски взаимоотношения между фирмите и ЦИК", все пак фирмите да не взривяват изборния процес:

"Който иска повишаване на цените - от кого може да е натискът, не, никого не визирам. Това, пък, от друга страна, е право на търговците да искат подобряване на условията, но при договорите има две страни и тук не смятам, че и двата търговеца, които ви споменах, са ощетени по някакъв начин - нито този, който държи склада с машините. Не мисля, че и "Сиела" е ощетена по някакъв начин, но това са търговски взаимоотношения между Централната избирателна комисия и търговци, в които изпълнителната власт няма как да се намеси. Не е казал, че ще ги изхвърли. Иска отново подобряване на условията. Аз се надявам, че ще се случи и търговците са български граждани, които са отговорни. Знаят, че ще взривят процеса, а не вярвам да поемат такава отговорност".

Натискът идвал заради изказванията на единствения кандидат за машинния вот – "Сиела норма", че има проблем със специализираната хартия на БНБ за машините. 

От ЦИК в предни дни отрекоха твърденията на "Сиела норма", че хартията не отговаря на стандарта на вносителя. Но това става в рамките на предложената от "Сиела норма" на ЦИК по-висока цена за осигуряване на машинното гласуване за вота. На този фон премиерът Главчев информира, че и фирмата, която съхранява машините, е поискала повече пари за това.

Още преди срещата с няколко министерства за изборите в понеделник от ЦИК припомниха, че от четири години стои проблемът с мястото за съхранение на машините. А това вече е ангажимент на правителството.

На този фон МЕУ започна проверките на 10 избрани с жребий машини за гласуване. Тестовете ще са за да се види дали софтуерът и хардуерът на всичките около 12 600 машини отговарят на изискванията на Изборния кодекс и методиките към него. Проверка ще се прави за сигурността на информацията, която съхраняват и обменят. Според новите предложения проверки ще има и на софтуера за параметризация и съответствието на флаш-паметите. За първи път наблюдението на залата, където проверката на машините ще става, освен видео, има и звук. И всичко това се прави в името на прозрачността, увери служебният министър на електронното управление Валентин Мундров. Той изпрати към ЦИК въпросите за хартията.

До 17.30 ч. днес МЕУ си търси и външни експерти за удостоверяване на машините за гласуване. Сред изискванията са хората да имат опит като инженер по сигурността, най-малко 3 години професионален опит в тестването на софтуера и изследване на първопричина на констатирани проблеми. Служебният министър на електронното управление призова и партиите да проявят интерес.

Служебният премиер Димитър Главчев подчерта, че в залата за удостоверяване вече ще има и звук, за да бъде гарантирана прозрачността на изборите.

Премиерът също така отрече България да има отношение към производството и преминаването на пейджърите, взривени в Ливан и Сирия.  

По публикацията работиха: Георги Даскалов, Анастасия Крушева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна