Интервю на Юлияна Корнажева с д-р Христиана Бацелова в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.
Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки папилома вирус - такава, каквато получават в момента момичетата между 10 и 14 години.
Пред БНР д-р Христиана Бацелова - специалист по епидемиология на инфекциозните болести, обясни, че от този вирус не боледуват само момичетата:
"При мъжкия пол този вирус може да доведе до рак на устата, гърлото, пениса и ануса. Поради тази причина е редно и те да бъдат ваксинирани. От друга страна това е важно и за ограничаване разпространението на самия вирус, което ще доведе и до по-малък риск от заразяване и развиване на рак на маточната шийка при момичета и жени. Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV, за да се постигне елиминиране разпространението на заболяването".
Експертите предлагат да има програма, която да позволява безплатно да се ваксинират и момчетата, и момичетата от навършени 10 години нагоре, както и да се разшири обхватът ѝ във възрастовите групи, т.е. да бъдат обхванати поне до 18-годишна възраст, посочи д-р Бацелова. По думите ѝ ползи от тази ваксина има при приложението ѝ във всяка възраст.
Специалистът обаче напомни, че ваксинацията не заменя редовния преглед при гинеколог.
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с д-р Христиана Бацелова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.