Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Иванов: По-малко са възможностите на дипломацията в конфликта в Близкия Изток

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

По-малко са възможностите на дипломацията, защото от страна на Израел, Иран и терористичните групировки виждаме ескалиране и остават по-малко поле за дипломацията. Движими се към най-лошия сценарий, за който се говореше преди година, коментира в интервю пред БНР Ивайло Иванов, експерт по сигурността в Съюза на офицерите от запаса "Атлантик".

"Израелските действия напускат Ивицата Газа. Намеси се Хизбула, въвлича се и Иран, след това САЩ. Останалите арабски държави трябва да предприемат някакви действия, под натиска на вътрешни обществени мнение трябва да декларират солидарност с Ливан", каза той.

Според него крайната цел на Нетаняху е да принуди САЩ да се намеси в полза на Израел и да отслаби Иран, "дали ще е чрез военновъздушна атака или пряка намеса на терен, засега са хипотези".

"На ръба сме нещата да излязат от контрол и те ще са с тежки последици за целия свят", предупреди Иванов.

Експертът по сигурност мисли, че до 8 ноември – президентските избори Отвъд океана, "САЩ ще останат на страната на Израел, но правят всичко възможно да замразят ситуацията, да не деескалира, защото вече декларираха, че не искат конфликтът за Газа, да прерасне в целия Близък Изток".

И припомни, че Нетаняху е обвиняем за корупция, но продължаването на военния конфликт му гарантира, че няма да бъде съден.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна