Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 октомври - Световен ден на зрението

Проф. Оскар: Последните пет години има ръст на късогледство при деца, при които няма наследственост

2
Проф. Александър Оскар
Снимка: Александровска болница

Здравето на детските очи е фокус в "Минути за здраве". Поводът е предстоящият на 10 октомври, Световен ден на зрението.

За най-често срещаните проблеми с очите при децата разказва проф. Александър Оскар, ръководител на Катедра по офталмология към Медицински университет - София, началник на Клиника по очни болести в Александровска болница и председател на Българското дружество по детска офталмология, нефроофталмология и офталмогенетика. 

"На 6 месечна възраст е добре да се направи първият преглед при офталмолог при деца, родени в нормата. Тогава може да изследва дали детето има нужда от носене на очила, дали има кривогледство, дали оптичните среди са прозрачни, дали очните дъна са наред, дали детето се развива нормално.

На тази възраст бебето трябва да може да гледа в родителите си, към предметите.

За децата, които са родени в 32 седмица, по-рано или с телесно тегло под 1500 кг. имаме протокол, според който децата трябва да се прегледат от офталмолог още докато са в кувьоз.

Защото недоносеноста е сериозен рисков фактор за ретинопатия, усложнение, което ако не се лекува, може да доведе до тотално отлепване на ретината и дори до слепота, каза за БНР проф. Оскар.

"Сред често срещаните очни проблеми при децата това е ретинопатията, заради това, че около 10% от децата годишно се раждат недоносени, а това е риск от развитие на ретинопатия.

Сред другите очни проблеми при децата това е т.нар. "мързеливо око" или амблиопия. На 100 деца около 5 ще имат това заболяване, сочи статистиката.

Друг проблем е сълзене на окото при новороденото бебе и тогава понякога се налага и хирургична интервенция.

Късогледството е друг съвременен проблем при децата и подрастващите. То има различна степен на тежест и също може да доведе до проблеми с ретината, ако не бъде лекувано. 

Последните 5 години се увеличава честотата на късогледството и то при деца, при които няма наследственост, което е сериозен проблем, допълни проф. Оскар.


Още по темата в интервюто на Мая Данчева с проф. Александър Оскар в ''Минути за здраве''


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Горещи теми

Войната в Украйна