"Почти не вярваме, че има финансов ресурс, но чисто технически няма как да бъде прехвърлен. Когато бъдат поети ангажименти и не се изпълняват, винаги има недоволство". Това заяви пред БНР Цветан Цеков, председател на Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци".
Земеделци отново са в протестна готовност. Недоволни са зърнопроизводители, биопроизводители и производители на плодове и зеленчуци.
"Със сигурност ще има протестни действия. Но няма никакви политически нюанси. Никой от нас няма политически пристрастия. В момента си прибираме реколтата и имаме изключително много работа, но това е изключително важен ангажимент на държавата към нас".
Правителството одобри допълнителни 200 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 година. Средствата се отпускат за изплащане на част от втория транш на обща стойност 325 млн. лв. от т. нар. "украинска помощ". Правителственото постановление за допълнителните средства е прието неприсъствено в последния ден на изминалата работна седмица, се казва в съобщение от Министерския съвет до медиите.
Цеков отбеляза, че за поредна година има изключително тежки природно-климатични условия.
"Сушата през тази година изигра изключително негативна роля".
Земеделските производители са сериозно затруднени да осъществят предстоящите си дейности, посочи още той.
"Това е свързано със сериозен финансов ресурс. За пореден път бяхме излъгани. Финансовият министър многократно потвърди, че финансов ресурс има. Но на 30 септември траншовете не бяха изплатени.
Всички работим с бизнес план и когато той не може да бъде изпълнен, всичко се обърква. Това са средства за ликвидност, които са регламентирани от ЕС и са изплатени във всички европейски държави.
Ние сме една разменна монета. Спекулира се със сектор "Земеделие" и той въобще не е приоритетен. Една помощ е помощ, когато дойде в размера, в който сме я разчели и във времето, в което сме се подготвили.
Има натрупване на проблеми. Те са и от предходната година, когато също имаше природни катаклизми. Ние сме в един постоянен форсмажор. Земеделският производител е най-уязвим.
Пазарната обстановка също е различна поради нарушените търговски потоци заради войната".
Българските плодове и зеленчуци намаляват, подчерта той.
"За да запазим тези сектори, бързо трябва да се работи в няколко посоки, свързани с напояването – има разрушена инфраструктура, която не функционира през последните 30 години. Под един процент е поливната площ. Газим във вода, но тя се източва. Язовирите се източват".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.