Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Вихра Миланова:

Голяма част от случаите на депресия и тревожност идват от работното място

Условията на работа на самите психиатри също будят тревога

| Интервю
Проф. Вихра Миланова
Снимка: Александровска болница

Повече от 1/3 от хората, които търсят помощ, страдат от депресия и тревожност. Голяма част от тези хора свързват този дискомфорт с проблеми на работното място.

Това заяви пред БНР проф. Вихра Миланова, началник на Клиниката по психиатрия в Александровска болница. Днешният Световен ден на психичното здраве е с фокус именно върху работното място. Според нея акцентът съответства на потребностите на населението. 
По думите ѝ обаче са много малко хората, които търсят специализирана помощ

"По-малко от 1/3 от тези, които боледуват, се обръщат към специалист. 2/3 от хората не търсят помощ или я търсят при други специалисти". 

Тя препоръча на хората, които имат нужда, да потърсят специалист, който да им предпише лечение, а не да прибягват до самолечение или съвети от приятели. 

Ако тези състояния не се лекуват, има опасност да се развият резистентни заболявания, предупреди проф. Миланова в предаването "Преди всички" и обясни: 

"Около 1/3 от болните с депресия могат да развият терапевтична резистентна депресия. Тези състояния изискват много повече усилия и има много по-голям риск от развитието на други телесни заболявания, например сърдечно-съдови. Това води до влошаване на качеството на живот, свързано със здравословното им състояние". 

По думите ѝ депресията е сред заболяванията, които се очаква да доведат до инвалидизация в бъдеще. Особено след пандемията от ковид, тази тенденция се очерта особено ясно, посочи тя и обясни, че ако преди пандемията използването на успокоителни и антидепресанти е била на едно ниво, то след нея се е увеличила с 10%.

Проф. Вихра Миланова припомни препоръката на ЕК - да се отделят много повече средства за промоция на доброто психично здраве и особено за най-уязвимите групи - децата, младите хора и възрастните, и тези, които са обект на агресия. По думите ѝ това е една обща тенденция. Според нея на превенцията трябва да се обръща по-голямо внимание. 

Условията на работа на самите психиатри също будят тревога. Условията за работа не са добри, отбеляза проф. Миланова. Според нея това е една от причините да има отлив и нежелание на младите хора да работят. Но причините са комплексни, подчерта специалистът и изказа мнение, че това трябва да е държавна политика. Трябва да се отделя внимание, включително средства, за да се привлекат млади хора към професията, категорична бе тя. 

"Важно е нашето работно място да поддържа добро психично здраве", съветва проф. Миланова. 

Цялото интервю на Лора Търколева с проф. Вихра Миланова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна