Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има голяма нужда да се говори за онлайн престъпленията над деца"

Яна Алексиева: Да си жертва на онлайн насилие няма значение дали си момиче, или момче

| Интервю
Снимка: Росица Михова, БНР

Има голяма нужда да се говори за сигналите за онлайн престъпления над деца и не пред това, че ще спрем интернета на децата, а как да ги овластяваме, как да ги пазим и как да не си затваряме очите, че този проблем съществува.  

Това каза пред БНР Яна Алексиева, изпълнителен директор на Асоциация "Родители"

293 312 сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за периода януари-септември 2024 г. Сред сигналите на Горещата линия са такива за разпространение на снимки и видеа със сексуално съдържание с деца, сексуално изнудване и експлоатация. При всички сигнали 99% са за престъпления спрямо момичета и 1% – спрямо момчета. Най-потърпевши са деца на възраст 10-14 години. От тези близо 300 хиляди сигнала над 45 000 са постъпили от чуждестранни партньори – членове на международната мрежа INHOPE през системата ICCAM. От тях 41 190 сигнала Центърът за безопасен интернет е изпратил към дирекция “Киберпрестъпност” на ГДБОП, като потвърдени за незаконно съдържание, хоствано в България.

Данните бяха представени от Националния център за безопасен интернет (НЦБИ – safenet.bg), Асоциация "Родители", Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП) и Национална мрежа за децата (НМД). Това са и организациите в обновения консорциум зад дейността на Центъра, които в следващите месеци стартират програмата “Дигитални деца” с национални инициативи по превенция. 

По думите на Яна Алексиева, когато се поставя тема за онлайн насилието и за тормоза, трябва да бъде посочено, че това пространство (онлайн), продължава да бъде едно от опасните места за децата.

"Да си жертва на онлайн насилие и тормоз няма значение дали си момиче, или момче. Всеки е податлив и често от онлайн средата прелива и отива в офлайн средата. Важно е как като възрастни ние се грижим и за насилниците, и за жертвите. Особено родителите и образователната система, и системата за закрила, която трябва в такава ситуация да е много близо до детето и да му помогне. ... Трябва да внимаваме и да виждаме децата като център, към който сме насочили всичките си усилия, подкрепяме ги, не ги съдим, разбира се, когато има нужда да сложим граници, естествено, но не тръгваме от това, че заради има много сигнали за тормоз и затова ще спрем интернет, или само страшни неща се случват, или те всички са безобразни".  

Интервюто на Стефан Кунчев с Яна Алексиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени