Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професия Родител:

Следродилната депресия – не се срамувайте да потърсите помощ

Снимка: pixabay.com

Над 25% от всички раждали жени са преживели следродилна депресия, а между 50 и 80% в следродилна тъга. Точни данни няма как да се определят, тъй като повечето жени не търсят помощ, каза за Радио Стара Загора клиничният психолог и психотерапевт Радост Овагимян.

Симптомите на следродилна депресия са емоционални – резки промени в настроението, раздразнителност, силно отчаяние, страх, чувство за вина, липса на удовлетворение. Към физическите симптоми спадат умората, залежаването, проблеми със съня. Появяват се и когнитивни симптоми – липса на концентрация, трудно вземане на решения, мисли, които плашат – за нараняване на бебето или за самоубийство, каза още специалистът.

Радост Овагимян съветва да не се отрича и пренебрегва това състояние, то продължава до една година след раждането, но индикации, че жената е застрашена се появяват още през бременността и това може да се наблюдава от личния лекар и/или АГ-специалистът, наблюдаващ бременността.

От следродилна депресия не са застраховани и бащите, а най-потърпевши са децата.

Тази седмица на фокус в обществото ни беше една трагедия – майка на две деца, едното, от които кърмаче, която изгуби живота си. Заговори се все по-ясно и отчетливо за състоянието, наречено следродилна депресия. За това трябва да се говори и да се търси информация и помощ, категорична е Радост Овагимян, а не да се неглижира, подценява и дори иронизира.

Целият разговор със специалиста можете да чуете в звуковите файлове.



По публикацията работи: Нели Ангелова
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени