Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До момента са закупени 10 уреда да оказване на първа помощ

Кампанията "Спаси живот в планината" осигурява дефибрилатори за 20 хижи

Даренията се набират чрез продажба на календар с планински пейзажи

| Интервю
Черни връх
Снимка: БТА

Кампанията "Спаси живот в планината" продължава да набира средства за поставянето на автоматични дефибрилатори в 20 от най-посещаваните хижи у нас - в Рила, Пирин, Стара планина, Витоша и Родопите. Кампанията, която се провежда за втора година, е съвместен проект на инициативата "Живи планини" и фондация "Първите три минути".

Даренията се набират чрез продажбата на календари за идната 2025 г. с авторски фотографии на Бранислав Бранков, планински водач, алпинист и фотограф, създател на "Живи планини".

"Не само оборудваме хижите с дефибрилатори, а провеждаме обучение по оказване на първа помощ", каза пред БНР Александър Манушев от фондация "Първите три минути"

До момента са осигурени 10 дефибрилатора. Вече има поставени апарати в хижите "Мальовица", "Вихрен", "Чакър войвода", "Марица". Предвидено е дефибрилатор да има на заслона на Черни връх, както и на заслона на връх Мусала и на самата хижа "Мусала". Чака се да отвори хижа "Ястребец", за да бъде поставен дефибрилатор и там.

Цената на един дефибрилатор е малко повече от тази на скъп мобилен телефон, поясни Манушев.

Броят на обучените хора се увеличава драстично, посочи той. По думите му, през обучения за първа помощ минават хиляди хора годишно.

С автоматичен дефибрилатор може да се справи всеки, дори дете. Уредът е прост и интуитивен за работа, дава инструкции на български език. Но за да бъде ефективен процесът на спасяване, трябва бързо и от първия път да успеете, а това налага обучение, коментира Александър Манушев в предаването "Хоризонт до обед".

Той даде добри примери с компании, които "осиновяват" автоматичен дефибрилатор, като го осигуряват и финансират и обучението на персонала в съответната хижа. Някои от дефибрилаторите на метростанциите също са закупени и дарени от компании, посочи Манушев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна