Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Найденов: Няма потвърждение за участие на севернокорейски войници във войната, но вече има реакции

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Допуска се, че Южна Корея може да промени характера на досега оказваната помощ за Украйна, като изпрати смъртоносни оръжия, а възможностите ѝ са големи. Южна Корея може да се превърне в износител на военна продукция.

Това коментира в интервю пред БНР бившият военен министър Ангел Найденов.

Южнокорейците са привикали руския посланик в Сеул, след като се заговори, че 12 000 севернокорейски войници заминават за Русия и от там ще бъдат прехвърлени на фронтова линия във войната с Украйна.

"Споразумението за стратегическо партньорство, което бе подписано тази година, предвижда взаимопомощ при агресия към една от страните. То вероятно ще бъде използвано, ако се потвърди информацията за изпращането на севернокорейски войници в Русия и от там на фронта в Украйна", каза Найденов в предаването "12+3".

Той обясни, че информацията се основава на разузнавателни данни и липсва потвърждение.

"Но вече има реакции по отношение на участието на севернокорейски войници и то се определя като ескалация и интернационализиране на войната", смята бившият военен министър.

Според него включването на трета страна ще превърне войната в световна:

"Това не означава, че Русия е слаба, участието на 10 000 – 12 000 севернокорейци на фронтовата линия, при положение че има 700 000 войници от едната страна и 500 000 от украинска страна, едва ли ще промени хода на войната. 10 000 или 12 000 военнослужещи в определени направления на действията по фронтовата линия могат да има съществено значение. А още по-голямо значение може да има при действията им за деокупация на Курска област, това ще осигури числено превъзходство на руските сили", коментира още Ангел Найденов.

И допълни, че участието ще наруши Резолюцията и Устава на ООН при всички случаи и "това е било част от аргументите, когато Южна Корея е извикала руския посланик в Сеул. И Южна Корея ще търсят съгласувана позиция с международната общност".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени