Ако решим да не отидем да гласуваме, значи приемаме предварително, че сме се отказали от една нова възможност. Иска ми се проверка на всички сигнали след изборите, за да се изчисти този процес и нарушителите да понесат отговорност, каквато не сме виждали.
Това призова в интервю пред БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроса.
Тя припомни, че последното изследване на "Галъп Интернешънъл Болкан" сочи, че 10% от българите са готови да продадат гласа си, а други 12% не могат да преценят, но не казват "не".
"И практически, когато ходим по улицата, двама и половина от нас са от онези, които биха си продали гласа и единственото което ние 78% можем да направим, е да гласуваме, защото никой не ни плаща и сме независими със социално-икономическия си статут в обществото. И с гласа сище защитим онези, които нямат избор", коментира проф. Дечева в предаването "Нещо повече".
И е категорична, че акциите на МВР ѝ приличат повече на кампания, "защото трябва да бъдат наказани както организаторите, така и онзи, който стои зад огромната сума пари, потъващи в изборите".
"Не сме видели действие да стигат до организаторите и финансовите групи, които стоят зад тази грозна практика. Трябва да излезем с гласа си, за да бъдем ние промяната. Да гласуваме с преференция, във всяка листа има почтени хора, и с гласа си да извадим другите от НС", каза проф. Дечева.
Според нея "ние сме в безпрецедентно трудна ситуация и има отвращение, объркване и отказ да гласуваме".
"В този смисъл, ако подготовката включва всички участници в изборите, а не само ЦИК и органите на реда и правосъдието, но включва и нас, гражданите, ми се струва, че по-голяма част не сме готови. До момента се очаква доста ниска избирателна активност", предупреди тя.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.