Интервю на Юлияна Корнажева с Мая Цанева в предаването ''Хоризонт до обед''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
"Платформата "Млади таланти 50+" е за тези, които вярваме, че за възможностите за ново начало или за успешно професионално развитие, са важни опитът и желанието за работа. 50+ не е краят на активната кариера и живот, а начало на следващ етап в него, който подкрепяме с обучения, предложения, условия съобразени с опита, нуждите и хоризонта на човек". Това казват хората, стоящи зад платформата "Млади таланти 50+" и инициативата "Кариерни възможности за хора 50+".
"Поколението бейби бумърите и следващото поколение, родени след 1980 година, са може би първите, които изпитват най-силно стреса от това, че промяната на трудовия пазар и икономиката предполага изключително динамична нужда от преквалификация и търсене на нови хоризонти. /.../ Акцентираме върху тези хора, защото според изследвания, включително на ЕС, те са новият сребърен капитал на Европа", подчерта пред БНР Мая Цанева - мениджър "Партньорства и обучения" в платформата. И напомни, че населението на Европа и България е изключително застаряващо.
Това означава, че делът на хората след определена възраст на трудовия пазар нараства, обясни тя и добави, че се очаква той да бъде около 25% в България в следващите години.
Според нея е нужно работодателите, социалната система и обществото да преосмислим мнението си за това какво е мястото на хората в зряла, пенсионна и предпенсионна възраст в икономиката.
По думите ѝ дискриминацията съществува по много причини. Има много работни позиции, които изисква повече енергия или опит, което налага избиране на кандидати в определена възраст, коментира Цанева. "Но съчетанието на работа с високи технологии и дигитални умения, както и меки умения, предполага съчетание с опит и образование, което е при хора в определена възраст", добави тя.
По думите ѝ има голям интерес към обученията за дигитални умения от възрастни хора.
България в статистиката на ЕС е една от страните с население, което има относително ниски дигитални умения, констатира Мая Цанева и по този начин обясни и връзката с проблема с дезинформацията и фалшивите новини.
Професии като оперативни счетоводители, строители, шивачи, готвачи са много привлекателни за хора в определена зряла възраст, тъй като те изискват търпение, трудова дисциплина и определена нагласа към това как работят, която поради ред причини е в недостиг на по-младите поколения, коментира също тя.
"Хората над 45 години са изключително подходящи за тези позиции. Те търсят по-спокойна работа, която предполага те да са на бюро и да правят неща, които изискват внимание в детайла. Работодателите трябва да осъзнаят, че за тези позиции са им нужни хора, които са на различна от обичайната възраст, на която залагат като свое очакване в обявите си за работа".
По думите ѝ жените са по-уязвими на трудовия пазар. "Една жена, която след определена възраст изпитва определени дискомфорти - било то здравословни или социални, не е нужно да излиза от пазара на труда и да приема само ниски позиции, а може да продължи да се развива кариерно достатъчно добре и на високи позиции", категорична бе Цанева и обясни:
"Ние ще обхванем група, която все още не е достатъчно добре проучена и пазарът не ѝ предлага специфични предложения за работа, които изключват по скоро ниски позиции. Не е нужно тези хора, изпитвайки някакви предизвикателства, да приемат ниски позиции".
Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Мая Цанева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.