Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Качамаков - зам. председател на Камарата на строителите:

Строителството се готви за подем

Основен проблем се оказва намирането на качествени кадри

Инж. Любомир Качамаков
Снимка: Личен архив

За първи път броят на вписаните строителни компании в поддържания от Камарата на строителите в България Централен професионален регистър доближава 7500. Към 9 септември 2024 г. фирмите в него са 7462, от тях български са 7417, а 45 – чуждестранни.

Данните са от последния икономически отчет на сектора, който браншовата организация пусна в навечерието на професионалния празник на строителите 26 октомври - Димитровден.

“Това е положителен знак. Ние всяка година бележим ръст, но фактът, че през последната година близо 800 фирми сме регистрирали, показва, че строителството се готви за подем. Очакваме обществените поръчки, санирането е сектор, в който се очаква доста голямо инвестиране от страна на държавата и строителите се готвим за това.

Преди две години нястоявахме и се вкара в Закона изменението за работа на всякакъв вид строителство, което надвишава 100 кв. м., да бъде под някакъв контрол, т.е. да се изисква вписване в Централния професионален регистър на строителя, който камарата прави.

Това строителство се прави от лицензирани фирми. Това е и причината колегите да излизат от сивия сектор и да работят изцяло на светло", коментира инж. Любомир Качамаков  - зам. председател на Камарата на строителите в България и председател на областното представителството в София.

По думите му, това променя сигурността в изпълнението на проектите, както и доверието на клиентите, защото когато наемат бригада, не се знае кой е отсреща, а когато се наеме регистрирана фирма, контролът е по-сериозен.  

Според него, през последнитедве години кадрите са едно отнай- сериозните предизвикателствата пред бранша. Причината е в стандарта на живот. Качествените работници търсят работа на Запад, където получават по-високи заплати.

От повече от две години се работи и по внос на кадри извън Европейския съюз, където стандартът на живот е по-нисък и могат да бъдат привлечени кадри с български заплати. Докато не успеем да вдигнем стандарта в България, няма да се върнат да работят в страната добрите строители, допълва той.

Още за тенденциите в строителния бранш - чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Елица Елефтерова - Иванова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени