Националният природонаучен музей при БАН открива на 30 октомври от 17.00 ч. временната изложба "Зората на човечеството" във фоайето на Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев", филиал на НПМ-БАН в Асеновград.
Всички познават Люси – най-известната жена, живяла преди 3,18 млн. г. и взела името си от песента на "Бийтълс" "Люси в небето с диаманти". Нейни кръстници и откриватели са палеоантрополозите Доналд Джохансон и Том Грей от съвместната френско-американска експeдиция в Хадар, Етиопия, през 1974 г., които слушали песента по време на разкопките.
Петдесет години след нейното откритие Люси продължава да бъде "икона" за палеоантрополозите и "матриарх" на човешкото семейство. Скелетът на този най-популярен представител на рода на австралопитеците се съхранява в научните колекции на Националния музей на Етиопия в Адис Абеба, под номер AL 288-1 и принадлежи към вида на афарския австралопитек (Australopithecus afarensis).
В новата временна изложба в Палеонтологичния музей "Димитър Ковачев“, филиал на НПМ-БАН в Асеновград, ще може да се види точно копие на оригиналния скелет на Люси (Australopithecus afarensis), съхраняван в Националния музей на Етиопия. Дарен е на Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) от проф. Дени Жераадс от Националния естественоисторически музей в Париж, дългогодишен участник в палеонтологичните разкопки на НПМ-БАН в България.
Изложбата представя още отливки на изкопаеми останки от хоминида грекопитек, открити в българското находище Азмака, край Чирпан, довели до формулирането на хипотезата, че първите предчовеци, от които произлиза човешката еволюционна линия, са живели на Балканите.
Концепцията за тази изложба е на проф. Николай Спасов от НПМ-БАН. Димитрина Кюркчиева разговаря с него в “Артефир”.
Повече за събитието вижте във Facebook:
Снимка – Палеонтологичен музей "Димитър Ковачев"