Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галина Лачева от Инициативата "Храна, а не война":

На Абдулрахман Ал-Халиди е връчена заповед за експулсиране

Адв. Диана Радославова: Докато нямаме окончателно решение на ДАБ, заповедта за експулсиране не би трябвало да се изпълнява

| Интервю
Абдулрахман ал Халиди
Снимка: личен архив

Вчера служител на ДАНС е връчил на саудитския дисидент Абдулрахман Ал-Халиди заповед за експулсиране. Това го срутва, но същевременно не се е пречупил и се е включил в стачка в Бусманци, която е била заради промяна в правилата за доставки на продоволствия, на необходими за тях неща, както и за посещения. 

Това заяви пред БНР Галина Лачева от Инициативата "Храна, а не война". Тя смята, че трябва да бъде обяснено защо ролята на ДАНС е толкова ключова. Темата влезе и в обсъжданията при представянето на  доклада за "Транснационалната репресия в региона на Близкия изток и Северна Африка" и дискусията за ролята на регионалните институции, ангажирани с борбата с тероризма и може да бъде видяна в онлайн видеоканала на ООН. На тази конференция изрично е споменат случаят с Абдулрахман ал-Халиди в контекста на превишаване от страна на националните служби за сигурност на правомощията им по отношение на случаи засягащи човешките права. На конференцията обстойно се дискутират случаите на насилствено връщане към страни, в които има репресивни режими спрямо дисиденти, след като службите за сигурност на страните, където те търсят закрила се консултират единствено и само със съответната държава на произход, където лицата са обявени за издирване като "кримитални" случаи или направо са описани като терористи. Рискът от подобно връщане обикновено води до нов кръг от политически репресии и мъчения, а в някои случаи и до опасност от изпълняване на смъртни присъди.


Абдулрахман Ал-Халиди преживя над 100 дни гладна стачка в очакване да се въдвори някаква справедливост по неговия казус и по нарушенията, които се случват в Бусманци, припомни тя. И заяви, че в момента саудитският дисидент психически е доста зле
Пред БНР Ал-Халиди сподели, че не се чувства добре след последното решение и вероятността да бъде върнат в страната, където го грози сурово наказание. За него последните дни са били изключително трудни, въпреки петицията и отвореното писмо за хуманитарна виза за Абддулрахман ал Халиди до дипломатическата общност и представителството на ЕС в България

По думите на адв. Диана Радославова - съучредител на Фондация "Център за правна помощ - Глас в България", случаят е изключително сложен от юридическа гледна точка, защото има няколко паралелни процедури. 
Според Закона за чужденците, човек не може да бъде експулсиран в страна, в която има заплаха за неговия живот или сигурност, обясни тя и допълни, че преценка за нарушаване на този принцип може да направи единствено Държавната агенция за бежанците

"Към настоящия момент все още нямаме окончателно решение за закрила или за отказ на такава от ДАБ. Имаме един отказ, който е върнат от ВАС като незаконосъобразен. Малко след това, въз основа на становище на ДАНС, той отново получава отказ и в момента предстои съдебен контрол на този повторен отказ на ДАБ. Ако той отново бъде отменен от върховен съд, това вече става един процес, който може да се върти до безкрайност на административно и съдебно ниво". 

Докато нямаме окончателно решение на ДАБ, заповедта за експулсиране не би трябвало да се изпълнява, категорична бе адв. Радославова в предаването "Хоризонт до обед". Но: 

"Ако тя се изпълни, то България е в нарушение на редица международни и национални норми".

По думите на адвоката Ал-Халиди не е в миграционно задържане с цел връщане. Той е в задържане като търсещ закрила, уточни тя и поясни, че това задържане е без срок. А саудитският дисидент е задържан вече от 3 години. Подадена е поредна молба до ДАБ за неговото освобождаване или налагане на някаква алтернативна мярка. Той има и документ от психиатър, с който е диагностициран с комплексно посттравматично стресово разстройство. Радославова изтъкна, че това състояние изисква особен терапевтичен подход, което в Бусманци не му е осигурено
"Имаме всички признаци за това, че има увреждащ ефект върху здравословното и психическото състояние на човека", подчерта тя, като изказа мнението си:

"Това е безпрецедентен случай в България и е изключително срамен. България не може да си позволи да бъде в тази ситуация, в която е в момента". 

Цялото интервю на Ирина Недева с Галина Лачева и адв. Диана Радославова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна