Европейският институт за иновации и технологии (EIT), орган на Европейския съюз, започва най-новия си съвместен център в България.
Чрез свързването на регионални участници, иноватори и партньори с най-голямата иновационна екосистема в Европа, новият RIS център на общността на EIT ще засили сътрудничеството между водещи бизнес, образователни и изследователски организации и ще служи като единно място за местни таланти и предприемачи, за да се възползват от възможностите на общността на EIT в областта на образованието, създаването на бизнес и иновациите.
Центърът е част от програмата на Европейския институт за иновации и технологии „Regional Innovation Scheme“ (EIT RIS), предназначена да се справи с постоянното разделение на иновациите в Европа.
"Една от главните ни задачи е да наваксаме със създаването на иновативни модели на работа, да принесем добавена стойност на икономиката – не само в България, а в целия Балкански регион – обясни пред БНР-Радио София Ирина Илиева - оперативен директор на JA Bulgaria и координатор на Центъра на EIT в България. – Това е важна стъпка за нас. Този хъб реално поставя страната ни на европейската карта на иновациите. Ще направи по-достъпни възможностите за компаниите у нас, студентите, стартиращите проекти на предприемачите. Ние сме информационно и подкрепящо звено. Ще помагаме кой за какво може да кандидатства по програмите на Института. Те са свързани с направления, сектори на развитие, които са определени като приоритетни за нашия регион."
Тематичните направления са свързани както агроиновации, така и с дигиталната трансформация, климатичните промени, креативните индустрии.
Илиева посочи, че например в момента Европейският институт за иновации и технологии е обявил конкурс за ментори и експерти, които да работят за културните проекти, туризма, опазване на културното наследство и др.
България не е толкова назад. Това, което липсва е координация на усилията, които се полагат в тази сфера, допълни още Ирина Илиева.
С нея разговаря Катя Василева. Чуйте.