Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на ЕП

Снимка: Таня Милушева
Чуй новината! Чуй новината:

От днес започва изслушването на кандидатите за еврокомисари в ресорните комисии на Европейския парламент в Брюксел. Номинираната кандидатка от България Екатерина Захариева ще се представи утре пред комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика, като на изслушването й е поканена и комисията по култура. 

Едноседмичният маратон, през който кандидатите на 27-те страни-членки трябва да се преборят за одобрението на евродепутатите от ресорните комисии, би трябвало да приключи следващия вторник, ако няма отхвърлени. За десерт е запазено изслушването на шестимата изпълнителни заместник-председатели, сред които испанката Тереса Рибера, французина Стефан Сежурне и италианеца Рафаеле Фито. 

Изслушванията продължават по 3 часа, като могат да се удължат до 4, ако има още въпроси и политическо съгласие за това. За встъпително обръщение на кандидата са предвидени 15 минути. Въпросите се задават от политическите групи според тяхната представителност, като от поканените комисии също могат да питат. Когато процедурата приключи, председателите на комисиите се срещат при закрити врата бързо след това. В писмото с оценката, което изготвят, трябва да се даде отговор на два въпроса - дали кандидатът е подходящ за еврокомисар, както и за портфолиото, за което се бори. След това писмото се изпраща на конференцията на председателите на Европейския парламент. 

Вариантите за оценка са три - кандидатите могат да бъдат одобрени, отхвърлени или  да се поставят допълнителни писмени въпроси и да се назначи допълнително изслушване в рамките на час и половина. За да бъдат одобрени, те трябва да получат съгласието на 2/3 от евродепутатите в ресорната комисия според политическото им представителство.  Ако това мнозинство не бъде постигнато, двата въпроса отново могат да бъдат поставени на гласуване. Ако пак няма необходимите 2/3, се преминава към гласуване с обикновено мнозинство, където тежест има и вотът на необвързаните евродепутати. Заместващите членове на комисиите могат да гласуват, само ако са упълномощени от редовните. Във вота не участват и поканените на изслушването комисии, но те дават анекс към писмото за оценка. 

В случай, че някой от кандидатите бъде отхвърлен, както стана с кандидатката от Франция за предишната Комисия Силви Гулар, е възможно да има допълнителни изслушвания между 12 и 19 ноември. Може също да се поиска и смяна на ресори, но едва ли ще се стигне до това, след като комисията по правни въпроси вече обяви, че при никой от кандидатите няма конфликт на интереси. 

След като всички еврокомисари бъдат одобрени, се пристъпва към гласуване на целия състав на Комисията, което се очаква да стане на пленарната сесия на Европарламента в Страсбург в края на месеца след дебат. За одобрението й е необходимо обикновено мнозинство. Преди да встъпи в длъжност, новата Комисия трябва да получи и съгласието на Европейския съвет с квалифицирано мнозинство, тоест на 55 на сто от страните-членки, които представляват 65 на сто от населението на Европейския съюз. 

Експерти подчертават, че процесът в Европейския парламент е политически, тоест одобрението на кандидатите зависи от съотношението на политическите сили в институцията. В Европейския съвет преимущество има тежестта на държавата от Общността и консенсусът между страните-членки по ресорите. Там обаче едва ли може да се очаква застопоряване. Интересен факт е, че изслушването на комисарите е съпътствано от изборите за президент на Съединените щати във вторник, но не е ясно как и дали то ще се отрази на самия процес. 

Ако няма допълнителни процедури, новата Комисия трябва да встъпи в длъжност на 1 декември. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна