Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В половината секции не се виждат бюлетините по време на броенето"

Благовест Кирилов: В 15% от рисковите секции или нямаше излъчване, или не се виждаше нищо

"В много от секциите флашките въобще не са отчетени"

| Интервю
Благовест Кирилов
Снимка: Валерия Николова

Има едно разминаване с това, което  видяхме в доклада на Министерски съвет за начина, по който са протекли изборите. Това заяви пред БНР Благовест Кирилов, бивш зам.-министър на електронното управление. Той е част от неправителствената организация "Демократичен център", която излезе с втори анализ на проведения предсрочен парламентарен вот. 

"Той е на базата на данните на ЦИК. Сравнихме резултатите от флашките на машините с данните от протоколите. Гледахме и видеонаблюдението. Комисията казва, че  има 20 гласа, но в протокола пише, че има 32 гласа. Някъде нещо се чупи. Институциите трябва да си свършат работата и да разберат къде е. Смятаме, че записите не са манипулирани. Въпросът е къде се е случила промяната в протокола".

В нощта на изборите с изкуствен интелект наблюдавахме рисковите секции на живо, за да видим в колко от тях има излъчване и в колко то е адекватно, разказа в предаването "Хоризонт до обед" Благовест Кирилов.

"В 15% от тях или нямаше излъчване, или всъщност не се виждаше нищо – вижда се гръб на човек или стена. Би следвало да има санкции за тези, които са снимали стената или гърба на човек. 

Въпреки че има излъчване от много секции, то не е качествено. В половината секции не се виждат бюлетините по време на броенето".

Ниското доверие в изборния процес води и до ниска активност, отбеляза той. 

"Откакто машините са превърнати в принтери, съществува проблемът с разминаването при преброяването на машинния вот. В много от секциите флашките въобще не са отчетени. Все едно в тези машини няма флашки". 

Кирилов посочи, че анализът на неправителствената организация е достъпен за всеки желаещ. 

"С данните, които са добавени към него, вече е над 300 страници. Идеята е да имаме отворени данни, които всеки да може да види и да намерим решение как по-добре да протича изборния процес"

Той подчерта, че "единственият софтуер, който не е проверяван, е този на "Информационно обслужване", който прави компютърна обработка на резултата"

"Няма никаква сертификация, която да гарантира как той работи".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна