Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туризмът след бедствието във Валенсия

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта. Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия. 

"Въпреки настоящата ситуация във Валенсия, хората не се въздържат да пътуват, даже напротив - постъпват нови запитвания към тази дестинация, което наистина е учудващо", посочи той. По думите му самият град не е засегнат много от бедствието. 

Той не скри, че след наводнението е имало притеснения сред хората. След първоначалния шок обаче, всичко си е дошло на място. Партньорските фирми на място също не са притеснени, отбеляза Стамов.

Според него след бедствието със сигурност ще намалее потокът от туристи. Той предполага, че това ще е в размер на 20-30%. Като отшуми всичко, пак ще се завърнат старите числа, прогнозира Кирил Стамов. 

Във Валенсия туристическите обекти работят и в града всичко е спокойно за разлика от предградията, където все още има непочистени улици от наводненията, каза Деница Игнатова - представител на фирма, която посреща български туристи. 

"Обединени сме. Правим всичко по силите ни, за да сме от полза. Животът трябва да продължи напред".
Все още има места, където ситуацията е много сериозна, подчерта тя и добави: "Все още има градчета, до които няма достъп и които са заринати с тиня и кал". 

От гледна точка на туризма във Валенсия всичко работи нормално, изтъкна Игнатова.

Във Валенсия - град ситуацията е спокойна, връщаме се към нормалния начин на живот, потвърди и Яне Френски - граждански активист, който живее във Валенсия. 

"В южните части, предградията и селата около Валенсия ситуацията е катастрофална", посочи той и добави, че е издадена препоръка да не се пътува в тези части.
 
Екипите продължават да разчистват и да издирват хора. Последната информация е за над 220 жертви от наводненията. Няма официална информация за броя на хората, които все още се издирват, отбеляза Яне Френски в предаването "Хоризонт до обед". 
По думите му има огромен подем на доброволчеството и голяма солидарност към пострадалите.

Към момента обаче никой не поема отговорност, а отделните политически субекти се обвиняват един друг, коментира още той.

Експертът по "Климат и енергия" в "Грийнпийс" - България Балин Балинов бе категоричен от своя страна, че климатичните промени имат съществена роля за този катаклизъм. Той го сравни със самолетна катастрофа с участието на голям самолет: 

"Над 200 души са загубили живота си, а хиляди все още са в неизвестност".

По думите му феноменът не е нещо ново за тези части на Испания, въпросът е в интензитета

Ако продължаваме да живеем по този начин, последиците са такива, предупреди Балинов. 

Интервютата на Мила Младенова с Кирил Стамов и Деница Игнатова и интервютата на Валерия Николова с Яне Френски и Балин Балинов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени