Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Страните от Централна и Източна Европа няма да са интересни за Тръмп"

Весела Чернева: За първи път Европа ще бъде оставена съвсем сама

"Предпочитам да гледам на това като на възможност тя да започне да се грижи за себе си"

| Интервю
Весела Чернева
Снимка: БГНЕС

За първи път Европа ще бъде оставена съвсем сама. Но можем да гледаме на това като на възможност.

С тази констатация след победата на Доналд Тръмп на изборите за президент на САЩ започна коментара си пред БНР Весела Чернева, заместник-директор на Европейския съвет за външна политика.

"Европейският съюз започна да се готви този път по-отрано. Сигурна съм, че и правителствата на повечето европейски държави вече са си направили своите сценарии по отношение на евентуална победа на Тръмп. Въпросът е психологически - -тази голяма промяна в ролята на Америка, която няма да иска да се занимава с чуждите проблеми, няма да иска да е отговорна за сигурността на Европа, която ще може съвсем спокойно да наказва Европа и европейските компании, европейските индустрии когато си иска. В крайна сметка за първи път Европа ще бъде оставена съвсем сама на себе си". 

Тя подчерта, че френският президент Еманюел Макрон сега ще се опита да свика лидерите на Германия, Италия и Полша за първи консултации, а след това може би ще има извънредна среща около Европейския съвет, посветена на тази тема:

"Аз предпочитам да гледам на това като на възможност, тъй като за Европа това ще е моментът тя да започне да се грижи за себе си - за собствената си отбрана, за собствената си икономическа сигурност и да не разчита, че някой отвън може да свърши тази работа вместо нас". 

Чернева изтъкна, че по отношение на някои от важните политики като отбраната и сигурността Тръмп със сигурност ще има мобилизиращ ефект за ЕС:

"Ще видим много повече европейска координация по отношение на отбранителна индустрия, въздушна отбрана, европейски способност и планиране. Но ще има и процеси на блокиране или опити за блокиране, т.е. ще има все повече европейски лидери от типа на Виктор Орбан, които да се опитват да спират европейската интеграция. Възможно е, ако се стигне до голям брой такива блокажи, Европа да се превърне в множество коалиции от страни, желаещи да си сътрудничат, отколкото от такива, които формално стоят на една маса, защото са членове на ЕС".

Страните от Централна и Източна Европа няма да са интересни за Тръмп, прогнозира Весела Чернева и добави, че "той ще фокусира интереса си върху Китай и вероятно в противодействие на Иран, дори Русия няма да е толкова важна за неговата администрация":

"В нашия регион той ще има някакъв тип посредници - лидери, които ще смятат, че могат да говорят от негово име. Те ще се опитват да провеждат някаква политика, която да му угажда".

Според Чернева на този етап изглежда, че Тръмп не смята да помага на Украйна:

"Каквито и да е преговори, ако те са инициирани от Тръмп, ще бъдат за сметка на Киев и дългосрочно ще бъдат в полза на режима в Москва. Въпросът е какъв е европейският интерес и как Европа може да го защити, защото до каква степен една дестабилизирана Украйна може да бъде от интерес за Европа. Това е въпросът, на който европейските лидери трябва да намерят отговор много бързо - още в следващите месеци. ... Надявам се да сме научили уроците от миналото".

Интервюто на Деян Йотов с Весела Чернева можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени